Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-06| Geodezja, Prawo, Kataster

Czy zmiana dot. identyfikatorów zdąży wejść w życie przed końcem roku?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedstawicieli powiatów, którym, zgodnie z obecnym brzmieniem rozporządzenia ws. EGiB, już tylko kilka tygodni pozostało na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.


Czy zmiana dot. identyfikatorów zdąży wejść w życie przed końcem roku?

Wczoraj (5 grudnia) Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony i zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB, który zakłada m.in. wydłużenie o 5 lat, do 31 grudnia 2029 r., okresu przejściowego na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.

W piśmie do RCL resort rozwoju poinformował, że termin wejścia w życie rozporządzenia zmieniono na dzień następujący po ogłoszeniu (wcześniej vacatio legis wynosiło 14 dni), a także poprosił o potraktowanie sprawy jako szczególnie pilnej ze względu na konieczność wejścia w życie projektowanego aktu najpóźniej 31 grudnia br.

Skrócenie vacatio legis to nie jedyna zmiana w wersji projektu przekazanej KP RCL (z 3 grudnia br.) względem tej po uwzględnieniu uwag z konsultacji, opiniowania i uzgodnień (z 11 października br.). Ponadto wprowadzono drobne poprawki do załącznika nr 6 do rozporządzenia, a także dodano cały nowy ustęp do § 44 o brzemieniu:
„6a. W przypadku podziału nieruchomości, w skład której wchodzą działki ewidencyjne, które oznaczone były przed przeprowadzeniem modernizacji, o której mowa w ust. 6, w sposób inny niż określony w § 7 ust. 6, nowo powstałe działki ewidencyjne oznacza się kolejnymi liczbami naturalnymi po najwyższym wykorzystanym numerze działki ewidencyjnej w obrębie ewidencyjnym”.

Wraz z projektem ministerstwo przesłało do Komisji Prawniczej także zmodyfikowne uzasadnienie oraz ocenę skutków regulacji. W tym drugim dokumencie, co warto odnotować, pojawił się nowy zapis dotyczący Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego. Otóż dowiadujemy się z niego, że KWRiST pozytywnie zaopiniowała projekt, ale „z uwagą, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii powróci do dyskusji o możliwości przywrócenia w rozporządzeniu ws. EGiB stosowania arkuszy map ewidencyjnych”. Jest to zastanawiająca wzmianka, biorąc pod uwagę jasne stanowisko Centralnego Biura Antykorupcyjnego w kwestii odejścia od arkuszy.

Na koniec przypomnijmy, że równolegle toczą się pracę nad drugim projektem nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB. Jego celem jest uchylenie załącznika nr 8a i umożliwienie zasilenia systemu ZSIN usługami udostępniającymi aktualne dane EGiB.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama