|2024-12-06|
Geodezja, Prawo, Kataster
Czy zmiana dot. identyfikatorów zdąży wejść w życie przed końcem roku?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedstawicieli powiatów, którym, zgodnie z obecnym brzmieniem rozporządzenia ws. EGiB, już tylko kilka tygodni pozostało na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.
Wczoraj (5 grudnia) Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony i zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB, który zakłada m.in. wydłużenie o 5 lat, do 31 grudnia 2029 r., okresu przejściowego na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.
W piśmie do RCL resort rozwoju poinformował, że termin wejścia w życie rozporządzenia zmieniono na dzień następujący po ogłoszeniu (wcześniej vacatio legis wynosiło 14 dni), a także poprosił o potraktowanie sprawy jako szczególnie pilnej ze względu na konieczność wejścia w życie projektowanego aktu najpóźniej 31 grudnia br.
Skrócenie vacatio legis to nie jedyna zmiana w wersji projektu przekazanej KP RCL (z 3 grudnia br.) względem tej po uwzględnieniu uwag z konsultacji, opiniowania i uzgodnień (z 11 października br.). Ponadto wprowadzono drobne poprawki do załącznika nr 6 do rozporządzenia, a także dodano cały nowy ustęp do § 44 o brzemieniu: „6a. W przypadku podziału nieruchomości, w skład której wchodzą działki ewidencyjne, które oznaczone były przed przeprowadzeniem modernizacji, o której mowa w ust. 6, w sposób inny niż określony w § 7 ust. 6, nowo powstałe działki ewidencyjne oznacza się kolejnymi liczbami naturalnymi po najwyższym wykorzystanym numerze działki ewidencyjnej w obrębie ewidencyjnym”.
Wraz z projektem ministerstwo przesłało do Komisji Prawniczej także zmodyfikowne uzasadnienie oraz ocenę skutków regulacji. W tym drugim dokumencie, co warto odnotować, pojawił się nowy zapis dotyczący Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego. Otóż dowiadujemy się z niego, że KWRiST pozytywnie zaopiniowała projekt, ale „z uwagą, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii powróci do dyskusji o możliwości przywrócenia w rozporządzeniu ws. EGiB stosowania arkuszy map ewidencyjnych”. Jest to zastanawiająca wzmianka, biorąc pod uwagę jasne stanowisko Centralnego Biura Antykorupcyjnego w kwestii odejścia od arkuszy.
Na koniec przypomnijmy, że równolegle toczą się pracę nad drugim projektem nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB. Jego celem jest uchylenie załącznika nr 8a i umożliwienie zasilenia systemu ZSIN usługami udostępniającymi aktualne dane EGiB.
DC
|