Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-12-06 | Geodezja, Prawo, Kataster

Czy zmiana dot. identyfikatorów zdąży wejść w życie przed końcem roku?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przedstawicieli powiatów, którym, zgodnie z obecnym brzmieniem rozporządzenia ws. EGiB, już tylko kilka tygodni pozostało na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.


Ilustracja: Czy zmiana dot. identyfikatorów zdąży wejść w życie przed końcem roku?

Wczoraj (5 grudnia) Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało do Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji uzgodniony i zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB, który zakłada m.in. wydłużenie o 5 lat, do 31 grudnia 2029 r., okresu przejściowego na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych, budynków i lokali.

W piśmie do RCL resort rozwoju poinformował, że termin wejścia w życie rozporządzenia zmieniono na dzień następujący po ogłoszeniu (wcześniej vacatio legis wynosiło 14 dni), a także poprosił o potraktowanie sprawy jako szczególnie pilnej ze względu na konieczność wejścia w życie projektowanego aktu najpóźniej 31 grudnia br.

Skrócenie vacatio legis to nie jedyna zmiana w wersji projektu przekazanej KP RCL (z 3 grudnia br.) względem tej po uwzględnieniu uwag z konsultacji, opiniowania i uzgodnień (z 11 października br.). Ponadto wprowadzono drobne poprawki do załącznika nr 6 do rozporządzenia, a także dodano cały nowy ustęp do § 44 o brzemieniu:
„6a. W przypadku podziału nieruchomości, w skład której wchodzą działki ewidencyjne, które oznaczone były przed przeprowadzeniem modernizacji, o której mowa w ust. 6, w sposób inny niż określony w § 7 ust. 6, nowo powstałe działki ewidencyjne oznacza się kolejnymi liczbami naturalnymi po najwyższym wykorzystanym numerze działki ewidencyjnej w obrębie ewidencyjnym”.

Wraz z projektem ministerstwo przesłało do Komisji Prawniczej także zmodyfikowne uzasadnienie oraz ocenę skutków regulacji. W tym drugim dokumencie, co warto odnotować, pojawił się nowy zapis dotyczący Komisji Wspólnej Samorządu Terytorialnego. Otóż dowiadujemy się z niego, że KWRiST pozytywnie zaopiniowała projekt, ale „z uwagą, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii powróci do dyskusji o możliwości przywrócenia w rozporządzeniu ws. EGiB stosowania arkuszy map ewidencyjnych”. Jest to zastanawiająca wzmianka, biorąc pod uwagę jasne stanowisko Centralnego Biura Antykorupcyjnego w kwestii odejścia od arkuszy.

Na koniec przypomnijmy, że równolegle toczą się pracę nad drugim projektem nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB. Jego celem jest uchylenie załącznika nr 8a i umożliwienie zasilenia systemu ZSIN usługami udostępniającymi aktualne dane EGiB.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Komisja Wspólna pochyliła się nad projektami zmian w EGiB

W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 27 listopada br. odbyło się...

Załącznik 8a do usunięcia. Jest projekt nowelizacji przepisów ws. EGiB

Poznaliśmy treść projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wojewódzkie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Kielcach działało od 1962 do 1999 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Kadaj (1946-2023)

Roman Kadaj (1946-2023)
Roman Kadaj urodził się 14 marca 1946 r. w Jarosławiu, jako syn Antoniego (+1973) i Anieli (+2008) z domu Puzio, w ośmioosobowej rodzinie. W Jarosławiu uczęszczał do siedmioklasowej szkoły podstawowej, a następnie – w latach 1960–1965...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1922
Na Wydziale Mierniczym Politechniki Warszawskiej utworzono katedry: zwyczajną - Miernictwa I i nadzwyczajną - Miernictwa II, których kierownikami zostali prof. Edward Warchałowski i inż. Jan Piotrowski (od 1925 r. profesor Politechniki).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2