Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-15| Geodezja, Prawo

Nowy projekt PKD 2025 już z podklasą geodezyjną

W ubiegłym tygodniu opublikowana została nowa wersja projektu Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2025. Zgodnie z tym, co wcześniej pisaliśmy, zawiera ona osobną podklasę geodezyjną.


Nowy projekt PKD 2025 już z podklasą geodezyjną <br />
Fot. Candy Box Images przez Canva.com
Fot. Candy Box Images przez Canva.com

Podklasa 71.12.A „Działalność w zakresie geodezji i kartografii” ma obejmować:
• pomiary geodezyjne i opracowanie ich wyników,
• pomiary fotogrametryczne (na przykład zbieranie danych za pomocą dronów),
• działalność geodezyjną na potrzeby budownictwa,
• działalność w zakresie informacji przestrzennej,
• opracowanie i redakcję map oraz działalność w zakresie kartografii,
• działalność związaną z teledetekcją,
• działalność w zakresie badania gleb i gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
• działalność związaną z batymetrią.

Nowe rozporządzenie ws. Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Jednocześnie dotychczasową klasyfikację (PKD 2007) dla działalności oznaczonych przed tym terminem będzie można stosować jeszcze przez 24 miesiące (z wyjątkami).

Przypomnijmy, że w opublikowanym na początku września projekcie rozporządzenia ws. PKD nie przewidziano wyodrębnienia osobnej podklasy geodezyjnej. Później jednak doszło do interwencji ówczesnego wiceministra rozwoju i technologii Ignacego Niemczyckiego oraz Waldemara Izdebskiego, którzy zaproponowali jej wydzielenie.

Kody PKD określają obszar działalności firmy i mają charakter statystyczny. Podaje się je podczas rejestracji firmy i są podstawą do nadania numeru REGON przez urząd statystyczny.
Obecnie wykonywanie pomiarów geodezyjnych mieści się w podklasie 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne” wraz m.in. z projektowaniem inżynierskim, projektowaniem obiektów produkcyjnych i przemysłowych czy wykonywaniem pomiarów geofizycznych, geologicznych i sejsmicznych.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama