|2024-09-20|
Geodezja, Firma, Prawo
GGK wnioskuje o wydzielenie podklasy geodezyjnej w PKD
W Polskiej Klasyfikacji Działalności 2025 należy utworzyć podklasę obejmującą oddzielnie działalność w zakresie usług geodezyjnych i kartograficznych – podkreśliła ZGGK Anna Bober w piśmie do MRiT. Uwaga ta została następnie przekazana przez resort rozwoju do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w ramach uzgodnień projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Fot. Candy Box Images przez Canva.com
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że w opublikowanym na początku września projekcie nie przewidziano wyodrębnienia osobnej podklasy geodezyjnej. Działalność geodezyjna dalej miałaby się znajdować podklasie 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne” wraz z m.in. projektowaniem inżynierskim, badaniami geofizycznymi, geologicznymi i sejsmicznymi czy działalnością w zakresie inżynierii lądowej.
Odnosząc się do tego projektu, we wspomnianym już piśmie do MRiT z 12 września br. (na fot. poniżej) ZGGK zwróciła uwagę na znaczenie zgrupowania w jednej podklasie podmiotów, które wykonują jak najbardziej zbliżoną działalność. Podkreśliła więc potrzebę utworzenia oddzielnych podklas obejmujących: działalność w zakresie usług geodezyjnych i kartograficznych i tym podobnych, a także działalność w zakresie inżynierii, projektowania inżynierskiego i inspekcji budowlanej, co umożliwiłoby m.in. monitorowanie gospodarki, prowadzenie analiz, opracowywanie różnorodnych zestawień i wskaźników.
|
|
Przedstawiona przez ZGGK propozycja została następnie skierowana przez sekretarza stanu w MRiT Ignacego Niemczyckiego do prezesa GUS w ramach uzgodnień projektu rozporządzenia. Stosowne pismo wiceministra z 18 września br. zostało już opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Pismo ZGGK do MRiT otrzymaliśmy z kolei z GUGiK-u w odpowiedzi na nasze pytania o podejmowane działania zmierzające do wyodrębnienia podklasy geodezyjnej w PKD. Podobne pytania wysłaliśmy również do: Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, Stowarzyszenia „Geodeci dla RP”, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów. Niestety, tylko ta ostatnia organizacja udzieliła nam odpowiedzi. Przewodniczący OZZG Leszek Piszczek przyznał, że związek nie występował o zmiany w PKD, ponieważ nie uważa za właściwe „kultywowanie anachronizmów”. „My czekamy na nowe prawo geodezyjne, ale już bez kartografii, oraz na ustawę definiującą geodezyjne zawody zawodów zaufania publicznego oraz zawody geodezyjne niebędące zawodami zaufania publicznego” – podkreślił. Z pełną treścią odpowiedzi przewodniczącego OZZG można zapoznać się TUTAJ.
Póki co nie wiemy, czy któraś z organizacji geodezyjnych jednak zdecydowała się na przesłanie uwag do projektu rozporządzenia ws. PKD – na stronie RCL nie zostały jeszcze opublikowane żadne dokumenty z konsultacji publicznych.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że na konieczność wyodrębnienia działalności geodezyjnej w PKD zwracał też uwagę dr hab. inż. Waldemar Izdebski, który wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
DC
|