Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-09-20| Geodezja, Firma, Prawo

GGK wnioskuje o wydzielenie podklasy geodezyjnej w PKD

W Polskiej Klasyfikacji Działalności 2025 należy utworzyć podklasę obejmującą oddzielnie działalność w zakresie usług geodezyjnych i kartograficznych – podkreśliła ZGGK Anna Bober w piśmie do MRiT. Uwaga ta została następnie przekazana przez resort rozwoju do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w ramach uzgodnień projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności.


GGK wnioskuje o wydzielenie podklasy geodezyjnej w PKD <br />
Fot. Candy Box Images przez Canva.com
Fot. Candy Box Images przez Canva.com

Przypomnijmy, że w opublikowanym na początku września projekcie nie przewidziano wyodrębnienia osobnej podklasy geodezyjnej. Działalność geodezyjna dalej miałaby się znajdować podklasie 71.12.Z „Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne” wraz z m.in. projektowaniem inżynierskim, badaniami geofizycznymi, geologicznymi i sejsmicznymi czy działalnością w zakresie inżynierii lądowej.

Odnosząc się do tego projektu, we wspomnianym już piśmie do MRiT z 12 września br. (na fot. poniżej) ZGGK zwróciła uwagę na znaczenie zgrupowania w jednej podklasie podmiotów, które wykonują jak najbardziej zbliżoną działalność. Podkreśliła więc potrzebę utworzenia oddzielnych podklas obejmujących: działalność w zakresie usług geodezyjnych i kartograficznych i tym podobnych, a także działalność w zakresie inżynierii, projektowania inżynierskiego i inspekcji budowlanej, co umożliwiłoby m.in. monitorowanie gospodarki, prowadzenie analiz, opracowywanie różnorodnych zestawień i wskaźników.

Przedstawiona przez ZGGK propozycja została następnie skierowana przez sekretarza stanu w MRiT Ignacego Niemczyckiego do prezesa GUS w ramach uzgodnień projektu rozporządzenia. Stosowne pismo wiceministra z 18 września br. zostało już opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Pismo ZGGK do MRiT otrzymaliśmy z kolei z GUGiK-u w odpowiedzi na nasze pytania o podejmowane działania zmierzające do wyodrębnienia podklasy geodezyjnej w PKD.
Podobne pytania wysłaliśmy również do: Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, Stowarzyszenia „Geodeci dla RP”, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów. Niestety, tylko ta ostatnia organizacja udzieliła nam odpowiedzi.
Przewodniczący OZZG Leszek Piszczek przyznał, że związek nie występował o zmiany w PKD, ponieważ nie uważa za właściwe „kultywowanie anachronizmów”. „My czekamy na nowe prawo geodezyjne, ale już bez kartografii, oraz na ustawę definiującą geodezyjne zawody zawodów zaufania publicznego oraz zawody geodezyjne niebędące zawodami zaufania publicznego” – podkreślił. Z pełną treścią odpowiedzi przewodniczącego OZZG można zapoznać się TUTAJ.

Póki co nie wiemy, czy któraś z organizacji geodezyjnych jednak zdecydowała się na przesłanie uwag do projektu rozporządzenia ws. PKD – na stronie RCL nie zostały jeszcze opublikowane żadne dokumenty z konsultacji publicznych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że na konieczność wyodrębnienia działalności geodezyjnej w PKD zwracał też uwagę dr hab. inż. Waldemar Izdebski, który wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2024-09-05| Projekt nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności bez podklasy geodezyjnej

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ...

|2024-08-28| Ile jest firm geodezyjnych w Polsce?

Jak wynika z CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), mamy w Polsce ponad 5,6 tys. ...


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum

strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-01-16 | WARSZAWA | Seminarium kartograficzne PTG i UW
Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii ...
więcej
2025-02-06 | WARSZAWA | Konferencja "Rewitalizacja z zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych oraz zdegradowanych"
W dniach 6–7 lutego 2025 r. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja ...
więcej
2025-10-22 | ZIELONA GÓRA | II Kongres Geoinformacyjny
Po podsumowaniu I Kongresu Geoinformacyjnego Komitet Sterujący podjął decyzję o organizacji ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...

strzałka w dółGeoludzie
Jan Śniadecki (1756-1830)

Jan  Śniadecki  (1756-1830)
Urodził się w 29 sierpnia 1756 roku w Żninie k. Poznania w rodzinie piwowara i burmistrza tego miasta. Jego pierwszym nauczycielem był wikary kościoła farnego, w 1764 roku rozpoczął naukę w teologicznej szkole Lubrańskiego w Poznaniu. W latach ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
Początek prac nad systemem nawigacji satelitarnej Transit (w John Hopkins University Applied Physics Laboratory). Przeznaczeniem systemu była lokalizacja atomowych łodzi podwodnych. Rok później na orbicie znalazł się pierwszy satelita testowy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama