Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-14| Teledetekcja

Zaangażowanie IGiK w badania mokradeł. Konferencja "Woda dla mokradeł"

W dniach 7–8 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Woda dla mokradeł – retencja i nawadnianie” zorganizowana przez Departament Zarządzania Zasobami Przyrody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Zaangażowanie IGiK w badania mokradeł. Konferencja "Woda dla mokradeł" <br />
Stacja pomiarowa IGiK na obszarze Biebrzy, wrzesień 2018 r.
Stacja pomiarowa IGiK na obszarze Biebrzy, wrzesień 2018 r.
Zaangażowanie IGiK w badania mokradeł. Konferencja "Woda dla mokradeł" <br />
Stacja pomiarowa IGiK na obszarze Biebrzy, wrzesień 2024 r.
Stacja pomiarowa IGiK na obszarze Biebrzy, wrzesień 2024 r.
Zaangażowanie IGiK w badania mokradeł. Konferencja "Woda dla mokradeł" <br />
Wystąpienie prof. Katarzyny Dąbrowskiej-Zielińskiej podczas konferencji "Woda dla mokradeł"
Wystąpienie prof. Katarzyny Dąbrowskiej-Zielińskiej podczas konferencji "Woda dla mokradeł"

Pierwszego dnia konferencji występowali zaproszeni prelegenci z GDOŚ, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, a także dyrektorzy parków narodowych (w tym Biebrzańskiego PN).

Program drugiego dnia dotyczył zagadnień Komitetu Mokradłowego [grupy doradczej złożonej z ekspertów zajmujących się badaniem, ochroną i administrowaniem obszarami wodno-błotnymi – red.].
Prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, przedstawicielka Instytutu Geodezji i Kartografii – Centrum Teledetekcji, przedstawiła referat pt „Monitoring satelitarny mokradeł Biebrzy” (fot. obok). Centrum Teledetekcji od przeszło 10 lat prowadzi badania na obszarze mokradeł Biebrzy. Wykonuje pomiary in-situ wilgotności, bilansu węgla, strumieni ciepła i charakterystyki roślinności z wykorzystaniem danych z najnowszych satelitów Sentinel z programu Copernicus, a także zobrazowań z satelitów Japońskich i Amerykańskich, poddając weryfikacji panujące warunki zmienności klimatycznej.

Instytut dzięki programom z Europejskiej Agencji Kosmicznej zainstalował na terenie mokradeł wieżę z aparaturą, która wykonuje pomiary metodą „kowariancji wirów” strumieni ciepła utajonego, jawnego i dwutlenku węgla, a także kilkanaście sond wilgotnościowych przesyłających dane bezpośrednio do IGiK. Ponadto opracował metodę i wykonał mapy zmienności pochłaniania węgla oraz produkcji pierwotnej ekosystemu (opublikowane w międzynarodowych czasopismach), co jest istotne w szacowaniu zmian, jakie zachodzą na obszarach Biebrzy oraz na innych obszarach mokradeł należących do Konwencji Ramsar.

Konferencja „Woda dla mokradeł” zakończyła się dyskusją nad aktualną sytuacją obszarów wodno-błotnych, ochroną mokradeł w Polsce i ponownym nawodnieniem torfowisk. Podstawą do dyskusji był Raport Techniczny Ramsar nr 11 przygotowany przez Naukowo-Techniczną Komisję Rewizyjną Konwencji (STRP), podsumowujący stan wiedzy i identyfikujący podstawy odtwarzania odwodnionych torfowisk.

Należy podkreślić, że torfowiska pełnią wiele funkcji, regulując cykl obiegu wody, oczyszczając ją i podtrzymując bogactwo bioróżnorodności. Jednak około 50 mln hektarów torfowisk na Ziemi zostało odwodnionych, co powoduje emisje dwutlenku węgla szacowane na 4% w skali światowej. Ten stan będzie się utrzymywać, jeśli torfowiska nie zostaną odtworzone.

Zdjęcia powyżej przedstawiają stację pomiarową Instytutu Geodezji i Kartografii na obszarze Biebrzy. Zostały wykonane we wrześniu 2018 r. i we wrześniu 2024 r. Jak widać, niebezpieczna susza w 2024 r. zagraża mokradłom.
IGiK jest zaangażowany w prace nad mokradłami i oczekuje na współpracę w tym zakresie.

Prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska (IGiK)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS