Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-04-08| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Software, Instytucje, Imprezy

Informacja geograficzna, mrówki i poziom szczęśliwości


Jaka jest wspólna cecha tych trzech rzeczy? Pewnie byłaby żadna, gdyby nie międzynarodowe prace nad stworzeniem mechanizmu łączenia niezależnych serwisów internetowych Web Services w luźne konfiguracje usług, które wykonują określone zadania.

Jak się okazuje, usługi te mogą być łączone w taki sposób, aby spełniały funkcje podobne jak pojedyncza mrówka w mrowisku: ma ściśle określone zadanie i nie analizuje obowiązków innego osobnika. W przypadku owadów model ten sprawdza się wyśmienicie, czego wynikiem jest wszystkim znane mrowisko. Łączenie usług umożliwiłoby na przykład jednoczesne wykorzystanie serwisu udostępniania danych WFS i serwisu do generalizacji map, czyli uzyskanie efektu przybliżania i oddalania mapy. Różne sekwencje i zależności usług w zakresie wymiany komunikatów, logiki biznesowej i kolejności wykonywanych procesów mogą być z powodzeniem wykorzystane w jednym z najtrudniejszych zadań kartograficznych, a mianowicie generalizacji. Obiektom na mapie przypisany jest „poziom szczęśliwości”, który odzwierciedla jego „zadowolenie” z wyniku przeprowadzonego na różne sposoby uogólnienia.
Do wszystkich tych czynności potrzebne są jednak dane. Jak się jednak okazuje dostęp do nich może być w samej Europie skutecznie zablokowany, a na pewno ograniczony. Prace nad inicjatywą INSPIRE trwają, ale nie przebiegają tak, jak byśmy się spodziewali. Pojawiły się już propozycje wprowadzenia częściowej odpłatności za informacje (pokrywającej koszty jej pozyskania), a także problem własności intelektualnej. Strona polska nie będzie się sprzeciwiać ustanowieniu opłat za dane, a sprawa praw autorskich materiałów przechowywanych np. w odgik-ach zostanie rozwiązana wedle zaleceń Unii Europejskiej.
Tego i jeszcze wielu ciekawych rzeczy można było dowiedzieć się na IV Ogólnopolskim Seminarium nt. „Modelowania informacji geograficznej według norm europejskich i potrzeb infrastruktur informacji przestrzennej”, które odbyło się 7 marca w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Marek Pudło


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama