wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-08| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Software, Instytucje, Imprezy

Informacja geograficzna, mrówki i poziom szczęśliwości


Jaka jest wspólna cecha tych trzech rzeczy? Pewnie byłaby żadna, gdyby nie międzynarodowe prace nad stworzeniem mechanizmu łączenia niezależnych serwisów internetowych Web Services w luźne konfiguracje usług, które wykonują określone zadania.

Jak się okazuje, usługi te mogą być łączone w taki sposób, aby spełniały funkcje podobne jak pojedyncza mrówka w mrowisku: ma ściśle określone zadanie i nie analizuje obowiązków innego osobnika. W przypadku owadów model ten sprawdza się wyśmienicie, czego wynikiem jest wszystkim znane mrowisko. Łączenie usług umożliwiłoby na przykład jednoczesne wykorzystanie serwisu udostępniania danych WFS i serwisu do generalizacji map, czyli uzyskanie efektu przybliżania i oddalania mapy. Różne sekwencje i zależności usług w zakresie wymiany komunikatów, logiki biznesowej i kolejności wykonywanych procesów mogą być z powodzeniem wykorzystane w jednym z najtrudniejszych zadań kartograficznych, a mianowicie generalizacji. Obiektom na mapie przypisany jest „poziom szczęśliwości”, który odzwierciedla jego „zadowolenie” z wyniku przeprowadzonego na różne sposoby uogólnienia.
Do wszystkich tych czynności potrzebne są jednak dane. Jak się jednak okazuje dostęp do nich może być w samej Europie skutecznie zablokowany, a na pewno ograniczony. Prace nad inicjatywą INSPIRE trwają, ale nie przebiegają tak, jak byśmy się spodziewali. Pojawiły się już propozycje wprowadzenia częściowej odpłatności za informacje (pokrywającej koszty jej pozyskania), a także problem własności intelektualnej. Strona polska nie będzie się sprzeciwiać ustanowieniu opłat za dane, a sprawa praw autorskich materiałów przechowywanych np. w odgik-ach zostanie rozwiązana wedle zaleceń Unii Europejskiej.
Tego i jeszcze wielu ciekawych rzeczy można było dowiedzieć się na IV Ogólnopolskim Seminarium nt. „Modelowania informacji geograficznej według norm europejskich i potrzeb infrastruktur informacji przestrzennej”, które odbyło się 7 marca w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Marek Pudło


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS