|2008-04-08|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster
Stanowiska XI Zgromadzenia ZPP
W dniach 3-4 kwietnia w Warszawie odbyło się XI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Przyjęto na nim stanowiska w kilku istotnych sprawach, część z nich dotyczyła geodezji.
Tematem obrad była m.in. decentralizacja zadań oraz finansowanie samorządów, a także problematyka związana z zabezpieczeniem ustawowym sytuacji powiatów w tym zakresie. A nowy prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich starosta opatowski Kazimierz Kotowski mówi: „Mniej polityki, więcej działania”.
Wśród przyjętych podczas Zgromadzenia znalazły się m.in. stanowiska:
w sprawie zagrożenia możliwości wykonywania zadań z dziedziny geodezji,
w sprawie zmiany ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego,
w sprawie rozwoju terenów wiejskich.
Zgromadzenie Ogólne ZPP wyraziło swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją zagrożenia możliwości wykonywania zadań geodezyjnych, jakie ciążą na samorządach powiatowych. Dotyczy to obsługi obrotu nieruchomościami i działalności inwestycyjnej, a przede wszystkim uporządkowania i aktualizacji zasobów geodezyjno-kartograficznych oraz tworzenia ich ewidencji. Główną przyczyną opóźnień w realizacji tych zadań jest niewystarczające finansowanie zadań realizacji geodezyjnych i kartograficznych. Są to zadania rządowe, na które powiaty nie otrzymują wystarczających środków, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą zapewnienia pełnego finansowania zadań przekazywanych do realizacji przez samorządy. ZPP zwrócił uwagę, że nie zakończono prac nad zakładaniem ewidencji budynków i lokali dla miast i zagrożony jest termin założenia takiej ewidencji dla terenów wiejskich. Budowa Geodezyjnej Ewidencji Uzbrojenia Terenu (GESUT) miała być ukończona wraz z upływem 2007 r., tymczasem dziś obszar objęty ewidencją nie przekracza 1% powierzchni kraju, co oznacza, iż ewidencji ta praktycznie nie istnieje.
ZPP występuje z wnioskiem o pilne znowelizowanie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w części dotyczącej terminów realizacji obowiązków zapisanych w tej ustawie. Nie jest bowiem możliwe osiągnięcie ustawowego celu, czyli pełne uregulowanie praw własności zasobów Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, w terminach określonych w tej ustawie.
ZPP twierdzi także, że samorządy powiatowe powinny mieć zdecydowanie większy wpływ i możliwości kształtowania rozwoju obszarów wiejskich. Do tego niezbędne jest wypracowanie instrumentów prawnych i finansowych, umożliwiających powiatom aktywne i przemyślane działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Jednym z takich narzędzi może być „usamorządowienie” oddziałów ARiMR, poprzez zespolenie z administracją powiatową. Więcej na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich.
Źródło: ZPP
|