Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-08-19| Geodezja, Instytucje

Nie data podpisania, a przekazania pisma jest ważna

Sposób obliczania terminów w danej procedurze administracyjnej często przyprawia urzędników o ból głowy, nieraz także tych zajmujących się sprawami geodezji i kartografii.


Nie data podpisania, a przekazania pisma jest ważna <br />
Zastępca dyrektora DAB MRiT Bartłomiej Stecki
Zastępca dyrektora DAB MRiT Bartłomiej Stecki

Zeszłoroczne perypetie ze sposobem naliczania terminów weryfikacji prac geodezyjnych pokazują, że nietrudno zabrnąć w ślepą uliczkę. Czasem nawet urzędy o wypracowanych procedurach działania i posiadające dobrą znajomość prawa administracyjnego popełniają błędy.

Za przykład może też posłużyć Ministerstwo Rozwoju i Technologii i skarga złożona do KPRM na niedotrzymanie terminu. W sprawie tej zastępca dyrektora Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji w MRiT Bartłomiej Stecki nieprawidłowo uznał termin podpisania pisma podpisem kwalifikowanym jako termin załatwienia sprawy. Pismo, co prawda, zostało podpisane 11 lipca br., czyli w ostatnim możliwym dniu, ale do adresata zostało przesłane 14 lipca.

KPRM uznała skargę na przewlekłość za zasadną, podając, że:
„O załatwieniu sprawy przesądza podjęcie przez organ czynności uzewnętrznienia treści rozstrzygnięcia, którą jest czynność doręczenia lub ogłoszenia decyzji. Przez wpłynięcie dokumentu elektronicznego na adres do doręczeń elektronicznych rozumie się zaistnienie warunków technicznych umożliwiających adresatowi odebranie doręczanego dokumentu. Dla zachowania przez stronę terminu konieczny jest dowód otrzymania. Poświadczenie wystawione przez platformę ePUAP potwierdza, że otrzymał Pan 14 lipca br. ww. zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi”.

Powyższe pokazuje, że sposób naliczania terminów jest prawidłowo opisany w obowiązującym prawie. Ponadto nie sposób uciec od myśli, że gdyby ministerstwo nie czekało do ostatniego dnia z przygotowaniem odpowiedzi, to problemu w ogóle by nie było.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama