Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-13| Teledetekcja

Dane lidar pomogły znaleźć najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Nową rekordzistką w Polsce w kategorii „najwyższe rodzime drzewo” jest jodła pospolita (Abies alba Mill.) rosnąca w Pienińskim Parku Narodowym. W odnalezieniu jej pomogły dane z lotniczego skanowania laserowego.


Dane lidar pomogły znaleźć najwyższe rodzime drzewo w Polsce <br />
Rekordowa jodła pospolita (fot. Jan Bodziarczyk)
Rekordowa jodła pospolita (fot. Jan Bodziarczyk)

Wiosną tego roku zespół w składzie dr hab. inż. Jan Bodziarczyk (Wydział Leśny URK), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk dokonali niezwykłego odkrycia. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą w Polsce jodłę, która jest jednocześnie najwyższym drzewem spośród rodzimych gatunków.

Wysokość jodły, wyznaczona tachimetrem, to 55,86 m, a obwód pnia na wysokości 1,3 metra – 328 cm. „Inspiracją do poszukiwań drzew o rekordowej wysokości były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez Łukasza Wilka, które zaowocowały odnalezieniem najwyższego drzewa przez Przemysława Wilka” – czytamy na stronie Pienińskiego Parku Narodowego.

Do tej pory miano najwyższego rodzimego drzewa w Polsce dzierżyła jodła z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (51,4 m i 412 cm obwodu).
Z kolei najwyższe drzewo w Polsce to rosnąca na terenie Nadleśnictwa Bardo (woj. dolnośląskie) daglezja zielona, która uznawana jest w naszym kraju za zadomowiony gatunek obcy. Jej wysokość to 59,4 m.

Źródło: PPN, PAN


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS