Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-02| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

SP-OPK wylądował w OPEGIEKA

Do floty elbląskiej spółki OPEGIEKA dołączył nowy samolot fotogrametryczny o znakach SP-OPK.


SP-OPK wylądował w OPEGIEKA <br />
SP-OPK w locie
SP-OPK w locie
SP-OPK wylądował w OPEGIEKA <br />
Komputer pokładowy, na którym działa oprogramowanie OPEGIEKA do bieżącej analizy wykonywanych zdjęć
Komputer pokładowy, na którym działa oprogramowanie OPEGIEKA do bieżącej analizy wykonywanych zdjęć
SP-OPK wylądował w OPEGIEKA <br />
Sensor fotogrametryczny Leica Citymapper 2S zmodyfikowany w sposób umożliwiający dostęp do danych w czasie rzeczywistym
Sensor fotogrametryczny Leica Citymapper 2S zmodyfikowany w sposób umożliwiający dostęp do danych w czasie rzeczywistym

Jak podaje OPEGIEKA, SP-OPK to nie tylko nowoczesny dwusilnikowy samolot, odpowiednio zmodyfikowany, ale także kompletna platforma lotnicza wyposażona w dedykowany sensor fotogrametryczny (hybrydowy sensor Leica Citymapper 2S) i komputer pokładowy, na którym uruchamiane jest autorskie oprogramowanie umożliwiające detekcję błędów na pozyskiwanych zdjęciach lotniczych w czasie rzeczywistym.

Budowa platformy wymagała uzyskania dostępu do danych z sensora fotogrametrycznego w czasie nalotu oraz opracowania autorskiego oprogramowania wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe do detekcji zdjęć z zarejestrowanymi chmurami lub ich cieniami, nieostrych czy z nieodpowiednim pokryciem. Wszystkie modyfikacje uzyskały odpowiednie certyfikaty EASA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego).

„W rezultacie wdrożenia nowej technologii nasze usługi fotolotnicze będą realizowane efektywniej, a potencjalne problemy z danymi – wychwytywane i weryfikowane w trakcie lotu” – zapewnia OPEGIEKA.
Operator ma przed sobą dwa ekrany do kontroli i obserwacji systemu. Na jednym z nich wyświetlany jest status lotu, a drugi dostarcza wyniki analizy pozyskanych zdjęć. Pozwala to podejmować lepsze i szybsze decyzje, zapewniając najwyższą jakość danych.

Spółka OPEGIEKA pozyskała SP-OPK w ramach realizacji projektu „Wdrożenie nowej technologii analizy teledetekcyjnej danych obrazowych” współfinansowanego przez Unię Europejską. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 17,460 mln zł, a wkład z funduszy europejskich – 10,476 mln zł.

Źródło: OPEGIEKA Elbląg


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS