Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-17| Teledetekcja

Pierwsze obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1

Gliwicka firma KP Labs opublikowała pierwsze obrazy hiperspektralne uzyskane i przetworzone na orbicie przez satelitę Intuition-1. Obrazy przedstawiają Algierię, Burkina Faso oraz Arabię Saudyjską.


Pierwsze obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1
Pierwsze obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1
Pierwsze obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1
Pierwsze obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1

Satelita Intuition-1 został wystrzelony 11 listopada 2023 r. na pokładzie rakiety Falcon 9. Misja ma na celu obserwację Ziemi za pomocą instrumentu hiperspektralnego i pokładowej jednostki obliczeniowej zdolnej do przetwarzania danych za pomocą sieci neuronowych (sztucznej inteligencji) bezpośrednio na pokładzie satelity. Pozwala to na przesyłanie na Ziemię tylko najistotniejszych informacji i przyspiesza dostępność danych do analizy.

– Korzystając z jednostki przetwarzania danych Leoparda (DPU) i algorytmów uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych – wyjaśnia Michał Zachara, CEO w KP Labs. – Ten system, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności gromadzonych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej bazującej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do samodzielnego przetwarzania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji ma daleko idące skutki dla zarządzania zasobami, badań klimatycznych i działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – dodaje.

Obrazowanie hiperspektralne to zaawansowana technika, która rejestruje światło w szerokim spektrum, wykraczającym daleko poza standardowe pasma czerwone, zielone i niebieskie – w przypadku Intuition-1 są to aż 192 pasma. Dzięki temu możliwa jest szczegółowa charakterystyka powierzchni oraz sygnatur spektralnych obiektów, co pozwala na precyzyjną analizę różnych substancji, typów roślinności i innych materiałów na powierzchni Ziemi.

Źródło: KP Labs


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS