Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-15| Teledetekcja, Sprzęt

Kolejne polskie technologie w kosmosie

Wystrzelona 11 listopada br. rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX zabrała w przestrzeń kosmiczną 113 satelitów. Wśród nich znalazły się polskie urządzenia, w tym dwa produkty firmy KP Labs – satelita Intuition-1 oraz komputer pokładowy Antylopa.


Kolejne polskie technologie w kosmosie

Intuition-1 to misja satelitarna mająca na celu obserwację Ziemi za pomocą instrumentu hiperspektralnego i pokładowej jednostki obliczeniowej zdolnej do przetwarzania danych za pomocą sieci neuronowych (sztucznej inteligencji). Satelita ma masę ok. 12 kg i wymiary nie większe niż 6U (30 x 20 x 10 cm), a więc należy do grupy tzw. nanosatelitów. Docelowo ma znaleźć się na orbicie 500–600 km. Dostarczy danych o rozdzielczości przestrzennej 25 m i w 150 kanałach spektralnych (w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni).
Satelita wyposażony jest w jednostkę Leopard do przetwarzania danych bezpośrednio na orbicie – dane są tam wstępnie obrabiane, wykonywana jest segmentacja, a nawet klasyfikacja. Według obliczeń pozwala to na ok. 100-krotne zmniejszenie ilość danych przesłanych do naziemnej stacji odbiorczej.

Antylopa to komputer pokładowy, który steruje satelitą oraz odpowiada za wykonywanie podstawowych działań, takich jak obsługa komunikacji, monitorowanie podsystemów satelity oraz wykonywanie zaplanowanych zadań. Dzięki wydajnemu układowi FPGA (Field-Programmable Gate Array) może również obsługiwać skomplikowane zadania przetwarzania danych na pokładzie, pozwalając na obserwację Ziemi i telekomunikację.

KP Labs to polska firma działająca na rynku od 7 lat. Posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Gliwicach. Celem firmy jest projektowanie, produkcja i sprzedaż jednostek do przetwarzania danych i kontroli satelitów oraz tworzenie systemów autonomicznych. Firma realizuje liczne projekty dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych.

Źródło: KP Labs


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS