|2023-11-15|
Teledetekcja, Sprzęt
Kolejne polskie technologie w kosmosie
Wystrzelona 11 listopada br. rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX zabrała w przestrzeń kosmiczną 113 satelitów. Wśród nich znalazły się polskie urządzenia, w tym dwa produkty firmy KP Labs – satelita Intuition-1 oraz komputer pokładowy Antylopa.
Intuition-1 to misja satelitarna mająca na celu obserwację Ziemi za pomocą instrumentu hiperspektralnego i pokładowej jednostki obliczeniowej zdolnej do przetwarzania danych za pomocą sieci neuronowych (sztucznej inteligencji). Satelita ma masę ok. 12 kg i wymiary nie większe niż 6U (30 x 20 x 10 cm), a więc należy do grupy tzw. nanosatelitów. Docelowo ma znaleźć się na orbicie 500–600 km. Dostarczy danych o rozdzielczości przestrzennej 25 m i w 150 kanałach spektralnych (w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni). Satelita wyposażony jest w jednostkę Leopard do przetwarzania danych bezpośrednio na orbicie – dane są tam wstępnie obrabiane, wykonywana jest segmentacja, a nawet klasyfikacja. Według obliczeń pozwala to na ok. 100-krotne zmniejszenie ilość danych przesłanych do naziemnej stacji odbiorczej.
Antylopa to komputer pokładowy, który steruje satelitą oraz odpowiada za wykonywanie podstawowych działań, takich jak obsługa komunikacji, monitorowanie podsystemów satelity oraz wykonywanie zaplanowanych zadań. Dzięki wydajnemu układowi FPGA (Field-Programmable Gate Array) może również obsługiwać skomplikowane zadania przetwarzania danych na pokładzie, pozwalając na obserwację Ziemi i telekomunikację.
KP Labs to polska firma działająca na rynku od 7 lat. Posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Gliwicach. Celem firmy jest projektowanie, produkcja i sprzedaż jednostek do przetwarzania danych i kontroli satelitów oraz tworzenie systemów autonomicznych. Firma realizuje liczne projekty dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych.
Źródło: KP Labs
|