Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-16| GNSS, Edukacja, Ludzie

Prof. Weintrit rektorem UMG na drugą kadencję

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit – specjalista z zakresu nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego – został wybrany na drugą 4-letnią kadencję na stanowisko rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów UMG 11 kwietnia br. Prof. Weintrit był jedynym kandydatem.


Prof. Weintrit rektorem UMG na drugą kadencję

Adam Weintrit (ur. w 1961 r. w Siemianowicach Śląskich) jest absolwentem (1986 r.) Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski). Doktoryzował się i habilitował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 1992 r. (temat pracy: „Koncepcja organizacji bazy danych elektronicznej mapy nawigacyjnej do planowania trajektorii statku”), a doktora habilitowanego – w 2004 r. („Koncepcja automatycznej rejestracji pozycji statku z wykorzystaniem elektronicznej mapy nawigacyjnej”). Od końca lat 80. ubiegłego wieku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie m.in. był kierownikiem Katedry Nawigacji oraz w latach 2008–2016 dziekanem Wydziału Nawigacyjnego. W 2016 r. odebrał nominację profesorską, a w 2020 r. został rektorem UMG.

Na co dzień prof. Weintrit specjalizuje się dziedzinie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego. Jest także ekspertem w zakresie elektronicznych map nawigacyjnych i systemów ECDIS, a także implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich. Ponadto prowadzi badania naukowe oraz prace rozwojowe w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.
Jest autorem lub współautorem ponad 350 publikacji naukowych, w tym 18 książek i redaktorem 19 monografii, w większości w języku angielskim.

Prof. Weintrit jest ekspertem Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, a także przewodniczącym (2023–2025) Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU.
W 2024 roku został ponownie wybrany do Komitetu Transportu PAN oraz dodatkowo do Komitetu Geodezji PAN.

Kadencja 2024–2028 rektora Adama Weintrita rozpocznie się 1 września br.

Źródło: UMG, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS