wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-22| GNSS, GIS, Edukacja, Ludzie

Prof. Adam Weintrit rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Kapitan żeglugi wielkiej, specjalista w zakresie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego prof. Adam Weintrit został wczoraj (21 maja) wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (na kadencję 2020-2024).


Prof. Adam Weintrit rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni <br />
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Adam Weintrit (ur. w 1961 r. w Siemianowicach Śląskich) jest absolwentem (1986 r.) Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski). Doktoryzował się i habilitował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 1992 r. (temat pracy: „Koncepcja organizacji bazy danych elektronicznej mapy nawigacyjnej do planowania trajektorii statku”), a doktora habilitowanego – w 2004 r. („Koncepcja automatycznej rejestracji pozycji statku z wykorzystaniem elektronicznej mapy nawigacyjnej”). W 1987 r. na Uniwersytecie Gdańskim ukończył Podyplomowe Studium Handlu Zagranicznego. Od końca lat 80. ubiegłego wieku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie m.in. był kierownikiem Katedry Nawigacji oraz w latach 2008-2016 dziekanem Wydziału Nawigacyjnego. W 2016 r. odebrał nominację profesorską.

Zainteresowania naukowe prof. Weintrita obejmują takie zagadnienia, jak: nawigacja morska, bezpieczeństwo żeglugi, transport morski, hydrografia, geodezja, kartografia, GIS, elektroniczne mapy nawigacyjne ENC, systemy map elektronicznych ECS/ECDIS, RCDS, ARCS, AVCS, zintegrowane systemy nawigacyjne INS, nawigacyjne planowanie podróży, optymalizacja drogi statku, automatyzacja nawigacji oraz standardy dokładności w nawigacji. Jest autorem ponad 300 publikacji, w tym kilkunastu pozycji książkowych.

Prof. Adam Weintrit jest członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Sekcji Transportu Wodnego. Udziela się także m.in. jako ekspert w Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Jest też organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „TransNav”, w której co dwa lata bierze udział ponad 300 uczestników z wszystkich kontynentów.

Odznaczony został m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oraz Brązową Odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”.

Rektor elekt rozpocznie swą kadencję 1 września 2020 r. Zastąpi na tym stanowisku prof. Janusza Zarębskiego.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dobry wybór GRATULACE, bardzo dobry wybór!!!
 3 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS