Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-09| GIS

Ochrona przyrody w SIPWW

Zakończyły się prace nad aktualizacją zbiorów danych przyrodniczych AMUNATCOLL IT (Zbiory Przyrodnicze Wydziału Biologii UAM) dostępnych w Systemie Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego – teraz to już ponad 1500 okazów roślin inwazyjnych w całej Wielkopolsce przedstawionych na mapie.


Ochrona przyrody w SIPWW

Nowa kompozycja mapowa zawiera dane zgeneralizowane do siatek 10×10 km i 1×1 km zgromadzone w sześciu grupach roślin:
• byliny,
• drzewa,
• krzewy,
• krzewy pnące,
• rośliny jednoroczne,
• rośliny jednoroczne pnące.

Rośliny inwazyjne mogą powodować szereg negatywnych skutków dla lokalnych ekosystemów. Wypierają one rodzime gatunki, zmieniając strukturę i funkcję ekosystemów. Mogą również obniżać różnorodność biologiczną, prowadzić do erozji gleby, zmian w cyklu wody oraz utraty siedlisk dla zwierząt. Poznanie lokalizacji i rozprzestrzeniania się roślin inwazyjnych jest kluczowe dla skutecznego zarządzania nimi i ochrony naturalnych środowisk.

Dla miejsc występowania okazów roślin inwazyjnych istnieje dodatkowo możliwość uzyskania informacji np. o obszarze chronionym, ponieważ w subportalu „Ochrona przyrody” dodany został zbiór form ochrony przyrody objętych rejestrem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie obok lokalizacji i przebiegu granic wszystkich obszarów chronionych występujących na obszarze Wielkopolski, prezentowane są również podstawowe dane opisowe oraz przekierowanie do pełnych danych i aktów prawnych w serwisie GDOŚ.

Obok wymienionych zbiorów w serwisie można także znaleźć mapę korytarzy ekologicznych łączących obszary cenne przyrodniczo i zapewniających ciągłość ekologiczną oraz, co za tym idzie, mających znaczenie dla ochrony bioróżnorodności.

Z uwagi na to, że ochrona gatunkowa jest istotna z punktu widzenia ochrony przyrody w najbliższym czasie planowane jest zasilanie subportalu również innymi danymi z bazy zbiorów przyrodniczych AMUNATCOLL IT.

Źródło: UMWW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS