Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-01| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja

WGiK PW w projekcie dot. harmonizacji współpracy badawczej na Svalbardzie

Od 1 marca na Wydziale Geodezji i Kartografii PW rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu HarSval (Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation).


WGiK PW w projekcie dot. harmonizacji współpracy badawczej na Svalbardzie <br />
Permanentne stacje referencyjne GNSS (WUTH, PPSH) (fot. Łukasz Kreft)
Permanentne stacje referencyjne GNSS (WUTH, PPSH) (fot. Łukasz Kreft)

Jest to projekt Polsko-Norweski – zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne – finansowany z grantu EEA i środków Funduszy Norweskich 2014–2021. We współpracę zaangażowano 11 partnerów z Polski oraz 14 partnerów z Norwegii. Projekt ma na celu wzmocnić stosunki dwustronne między Norwegią a Polską, rozszerzyć sieci partnerów oraz zakres dotychczasowych działań badawczych, a także transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk.

W przedsięwzięciu wyróżnione zostały cztery główne obszary działań:
• WP1: Działania mające na celu modernizację i standaryzację systemu monitoringu Svalbardu w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej.
• WP2: Działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej.
• WP3: Działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki.
• WP4: Działania w zakresie popularyzacji, komunikacji i zarządzania.

Działania zespołu Politechniki Warszawskiej zostały zdefiniowane w każdym z obszarów. W obszarze pakietu roboczego WP3 zespół PW, będąc jego liderem oraz głównym wykonawcą, zaprojektuje i wykona podstawowe komponenty Centralnego Serwera Usług Geoprzestrzennych dla Polskiej Bazy Danych Polarnych (PPDB). Opracowana baza będzie składać się z narzędzi umożliwiających integrację z innymi polarnymi bazami danych badawczych (np. SIOS Data Access Portal) oraz innymi tematycznymi serwisami danych.
Ponadto PPDB będzie miało wdrożone narzędzia i aplikacje do geowizualizacji i analizy danych, z uwzględnieniem wykorzystania big data i sztucznej inteligencji. Ponadto w ramach WP3 zespół PW zajmie się wspieraniem udostępniania danych przez wykwalifikowanych administratorów danych. Prowadzone będą warsztaty i szkolenia w celu zwiększenia umiejętności naukowców w zakresie udostępniania danych zgodnie z zasadami FAIR.

W ramach działań związanych z obszarem WP1 zespół PW będzie aktywnie uczestniczył w działaniu WetSnowEx (Interdyscyplinarne badanie ekosystemów śniegu na Svalbardzie w okresie topnienia). Planowane prace mają na celu określenie możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do analiz zmienności zasięgu pokrywy śnieżnej i lodowej oraz badania ich właściwości takich jak albedo czy stopień topnienia (faza). W ramach tego zadania dodatkowo zostaną przeprowadzone badania terenowe i zebranie danych w celu opracowania metodologii rozpoznawania pokrywy śnieżnej oraz próba jej klasyfikacji z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego.
W ramach działania WetSnowEx zespół PW zrealizuje również wyznaczenie absolutnej wartość przyspieszenia siły ciężkości na terenie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund z wykorzystaniem balistycznego grawimetru absolutnego FG5. Wykonane pomiary zdefiniują punkt odniesienia dla wszystkich przyszłych pomiarów i analiz, przyczyniając się do monitorowania przyspieszenia siły ciężkości na Svalbardzie.

Ponadto, w ramach działań w obszarze WP2 dwóch przedstawicieli zespołu PW zrealizuje dwumiesięczne staże w norweskich instytucjach badawczych.

Zespół PW: Kinga Węzka (kierownik), Dariusz Gotlib, Marcin Rajner, Dominik Próchniewicz, Joanna Pluto-Kossakowska, Kamil Choromański, Miłosz Gnat, Paweł Kowalski, Andrzej Głażewski, Hubert Świech.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS