Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-24| Geodezja, Imprezy

O polskim wkładzie w badania polarne

W Instytucie Geodezji i Kartografii 20 czerwca odbyło się seminarium, w trakcie którego prof. Piotr Głowacki z Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wygłosił wykład na temat polskich badań polarnych pt. „Udział Polski w tworzeniu Zintegrowanego Arktycznego Systemu Obserwacyjnego dla Svalbardu”.


O polskim wkładzie w badania polarne

Prelegent przedstawił m.in.: szczegóły dotyczące europejskiego projektu SIOS (Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System), w realizacji którego – wspólnie z 28 partnerami z Europy oraz Azji – bierze udział także Instytut Geofizyki PAN.

Głównym celem projektu jest stworzenie skoordynowanych usług na potrzeby międzynarodowego środowiska badawczego w zakresie dostępu i zarządzania danymi, a także logistyki i szkoleń. Powstanie zintegrowanego systemu ma połączyć badania meteorologiczne, hydrologiczne, kriosferyczne, oceanologiczne i geofizyczne z badaniami biologicznymi prowadzonymi na lądzie i morzu. W badaniach tych będą wykorzystane także obserwacje satelitarne. Projekt SIOS ma więc przygotować grunt pod budowę i prowadzenie interdyscyplinarnej, wielonarodowej i wieloplatformowej infrastruktury badawczej jako niezależnej jednostki wykorzystującej już istniejącą współpracę.

Profesor Głowacki przedstawił także nowe inicjatywy i kierunki rozwoju Polskiej Stacji Polarnej, wśród których należy wymienić m.in.: włączenie permanentnej stacji GPS do sieci międzynarodowej, uruchomienie stałego internetowego programu edukacyjnego, rozszerzenie programu pomiarów promieniowania, uruchomienie pełnego monitoringu zlewni Revelvy, kompleksowe badanie przepływu podpowierzchniowego w warstwie czynnej wieloletniej zmarzliny, a także rozpoczęcie pomiarów i monitorowanie zanieczyszczeń gazowych oraz organicznych.

Z referatem na temat udziału polskich geodetów w badaniach polarnych w trakcie seminarium wystąpił również dr inż. Jan Cisak z IGiK. Przedstawił prace geodezyjne wykonywane przez polskich polarników na trzech stacjach: Antarktycznej Stacji im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, Antarktycznej Stacji im Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych oraz stacji im. Stanisława Siedleckiego u wybrzeży Fiordu Hornsund na Spitsbergenie. W badaniach tych dużą rolę odgrywali pracownicy Instytutu Geodezji i Kartografii: doc. Jerzy Jasnorzewski, doc. Wojciech Krzemiński, prof. Maria Dobrzycka, dr Stanisław Dąbrowski, dr Witold Mizerski, dr Jan Cisak oraz dr Marcin Sękowski.

Dotychczas powstało wiele opracowań kartograficznych rejonów polarnych wykonanych przez polskich geodetów i kartografów. Brakuje jednak centralnego miejsca gromadzącego te zasoby. Należałoby wystąpić o grant pozwalający stworzyć takie miejsce. Wydaje się, że IGiK, wykorzystując osiągnięcia projektu OGNIWO, mógłby stworzyć bazę danych zasobów kartograficznych rejonów polarnych.

Aleksandra Furmankiewicz-Szeląg


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS