Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-04-01 | GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja

WGiK PW w projekcie dot. harmonizacji współpracy badawczej na Svalbardzie

Od 1 marca na Wydziale Geodezji i Kartografii PW rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu HarSval (Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation).


Ilustracja: WGiK PW w projekcie dot. harmonizacji współpracy badawczej na Svalbardzie <br />
Permanentne stacje referencyjne GNSS (WUTH, PPSH) (fot. Łukasz Kreft)
Permanentne stacje referencyjne GNSS (WUTH, PPSH) (fot. Łukasz Kreft)

Jest to projekt Polsko-Norweski – zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne – finansowany z grantu EEA i środków Funduszy Norweskich 2014–2021. We współpracę zaangażowano 11 partnerów z Polski oraz 14 partnerów z Norwegii. Projekt ma na celu wzmocnić stosunki dwustronne między Norwegią a Polską, rozszerzyć sieci partnerów oraz zakres dotychczasowych działań badawczych, a także transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk.

W przedsięwzięciu wyróżnione zostały cztery główne obszary działań:
• WP1: Działania mające na celu modernizację i standaryzację systemu monitoringu Svalbardu w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej.
• WP2: Działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej.
• WP3: Działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki.
• WP4: Działania w zakresie popularyzacji, komunikacji i zarządzania.

Działania zespołu Politechniki Warszawskiej zostały zdefiniowane w każdym z obszarów. W obszarze pakietu roboczego WP3 zespół PW, będąc jego liderem oraz głównym wykonawcą, zaprojektuje i wykona podstawowe komponenty Centralnego Serwera Usług Geoprzestrzennych dla Polskiej Bazy Danych Polarnych (PPDB). Opracowana baza będzie składać się z narzędzi umożliwiających integrację z innymi polarnymi bazami danych badawczych (np. SIOS Data Access Portal) oraz innymi tematycznymi serwisami danych.
Ponadto PPDB będzie miało wdrożone narzędzia i aplikacje do geowizualizacji i analizy danych, z uwzględnieniem wykorzystania big data i sztucznej inteligencji. Ponadto w ramach WP3 zespół PW zajmie się wspieraniem udostępniania danych przez wykwalifikowanych administratorów danych. Prowadzone będą warsztaty i szkolenia w celu zwiększenia umiejętności naukowców w zakresie udostępniania danych zgodnie z zasadami FAIR.

W ramach działań związanych z obszarem WP1 zespół PW będzie aktywnie uczestniczył w działaniu WetSnowEx (Interdyscyplinarne badanie ekosystemów śniegu na Svalbardzie w okresie topnienia). Planowane prace mają na celu określenie możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych do analiz zmienności zasięgu pokrywy śnieżnej i lodowej oraz badania ich właściwości takich jak albedo czy stopień topnienia (faza). W ramach tego zadania dodatkowo zostaną przeprowadzone badania terenowe i zebranie danych w celu opracowania metodologii rozpoznawania pokrywy śnieżnej oraz próba jej klasyfikacji z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego.
W ramach działania WetSnowEx zespół PW zrealizuje również wyznaczenie absolutnej wartość przyspieszenia siły ciężkości na terenie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund z wykorzystaniem balistycznego grawimetru absolutnego FG5. Wykonane pomiary zdefiniują punkt odniesienia dla wszystkich przyszłych pomiarów i analiz, przyczyniając się do monitorowania przyspieszenia siły ciężkości na Svalbardzie.

Ponadto, w ramach działań w obszarze WP2 dwóch przedstawicieli zespołu PW zrealizuje dwumiesięczne staże w norweskich instytucjach badawczych.

Zespół PW: Kinga Węzka (kierownik), Dariusz Gotlib, Marcin Rajner, Dominik Próchniewicz, Joanna Pluto-Kossakowska, Kamil Choromański, Miłosz Gnat, Paweł Kowalski, Andrzej Głażewski, Hubert Świech.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

W AGH powstaje nowa metoda analizy danych SAR do monitorowania lodowców

Monitorowanie ruchów lodowców w oparciu o satelitarne zobrazowania radarowe...

O polskim wkładzie w badania polarne

W Instytucie Geodezji i Kartografii 20 czerwca odbyło się seminarium, w trakcie którego prof. Piotr Głowacki z...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
firmę FARO założyli Simon Raab i Greg Fraser?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Panek

Mieczysław Panek
Jego zawodowy życiorys po ukończonych w 1967 roku studiach w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie na Wydziale Melioracji Wodnych – Oddział Geodezji, rozpoczął się od pracy w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Gliwicach na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1978
Utworzenie firmy Trimble Navigation (USA), producenta odbiorników GPS i instrumentów geodezyjnych. Pierwsze zamówienia związane były z rozwojem technologii nawigacji (LORAN i GPS), które pozyskano od firmy Hewlett-Packard.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama