Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-18| GIS

Nowa odsłona platformy hydrologicznej IMGW-PIB

Serwis Hydro IMGW po 5 latach od powstania przeszedł gruntowną przebudowę. Zapewni lepsze prognozy i skuteczne zarządzanie zagrożeniami związanymi z wodą, które mają kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania systemów wczesnego ostrzegania oraz prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki zasobami wodnymi.


Nowa odsłona platformy hydrologicznej IMGW-PIB

– Po wielu latach intensywnych prac udało się stworzyć platformę, która stanowi nową jakość nie tylko w Polsce, ale być może również na świecie. Użytkownicy znajdą tam komplet informacji na temat aktualnych i prognozowanych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Natomiast główną zaletą serwisu jest sposób wizualizacji danych i produktów – wyjaśnił dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.

Aktualne i historyczne dane ze stacji hydro i meteo, ostrzeżenia i prognozy, zjawiska lodowe, bezpośredni dostęp do wysokości opadów ze stacji i RainGRS, biuletyny hydrologiczne – to tylko część produktów, z których korzystać może każdy użytkownik serwisu. Za pomocą platformy udostępniane są również bardziej szczegółowe dane dla administracji krajowej i służb kryzysowych – ta funkcjonalność dostępna jest po zalogowaniu. Serwis umożliwia intuicyjne sterowanie, personalizowanie ustawień, filtrowanie przestrzenne oraz wybór warstw, które mają zostać wyświetlone na mapie. Ułatwia to szybką analizę wielu parametrów jednocześnie oraz uzyskanie kompleksowej informacji.

– Serwis Hydro IMGW zmienia nasz wizerunek jako głównej służby zajmującej się hydrologiczną osłoną kraju, ale także wskazuje kierunek rozwoju narzędzi służących do zarządzania zasobami wodnymi oraz zagrożeniami związanymi z wodą – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB. – Powstał dzięki fantastycznej pracy zespołu ekspertów hydrologów oraz specjalistów IT i jest w całości oparty na zasobach technologicznych i technicznych Instytutu. Nowa odsłona platformy wpisuje się w potrzeby i światowe trendy projektów dedykowanych zagadnieniom suszy oraz ekstremalnym zjawiskom pogodowym, w tym nawalnym opadom deszczu – dodał.

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych nowości, w tym m.in. hydrologicznych prognoz długoterminowych prezentowanych w horyzoncie kilkutygodniowym.

Źródło: IMGW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS