– Po wielu latach intensywnych prac udało się stworzyć platformę, która stanowi nową jakość nie tylko w Polsce, ale być może również na świecie. Użytkownicy znajdą tam komplet informacji na temat aktualnych i prognozowanych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Natomiast główną zaletą serwisu jest sposób wizualizacji danych i produktów – wyjaśnił dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.
Aktualne i historyczne dane ze stacji hydro i meteo, ostrzeżenia i prognozy, zjawiska lodowe, bezpośredni dostęp do wysokości opadów ze stacji i RainGRS, biuletyny hydrologiczne – to tylko część produktów, z których korzystać może każdy użytkownik serwisu. Za pomocą platformy udostępniane są również bardziej szczegółowe dane dla administracji krajowej i służb kryzysowych – ta funkcjonalność dostępna jest po zalogowaniu. Serwis umożliwia intuicyjne sterowanie, personalizowanie ustawień, filtrowanie przestrzenne oraz wybór warstw, które mają zostać wyświetlone na mapie. Ułatwia to szybką analizę wielu parametrów jednocześnie oraz uzyskanie kompleksowej informacji.
– Serwis Hydro IMGW zmienia nasz wizerunek jako głównej służby zajmującej się hydrologiczną osłoną kraju, ale także wskazuje kierunek rozwoju narzędzi służących do zarządzania zasobami wodnymi oraz zagrożeniami związanymi z wodą – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB. – Powstał dzięki fantastycznej pracy zespołu ekspertów hydrologów oraz specjalistów IT i jest w całości oparty na zasobach technologicznych i technicznych Instytutu. Nowa odsłona platformy wpisuje się w potrzeby i światowe trendy projektów dedykowanych zagadnieniom suszy oraz ekstremalnym zjawiskom pogodowym, w tym nawalnym opadom deszczu – dodał.
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych nowości, w tym m.in. hydrologicznych prognoz długoterminowych prezentowanych w horyzoncie kilkutygodniowym.