Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-06| Geodezja, GIS, Edukacja

Hobby i nauka: w ramach pracy inżynierskiej na PW powstał teleskop

Kacper Łobodecki – absolwent kierunku geoinformatyka na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – w ramach pracy inżynierskiej zbudował w pełni funkcjonalny teleskop. Sprzęt w połączeniu z opracowanym oprogramowaniem geoinformatycznym stanowi gotową platformę do prowadzenia badań zarówno hobbystycznych, jak i naukowych.


Hobby i nauka: w ramach pracy inżynierskiej na PW powstał teleskop

Napisanie pracy dyplomowej często nie jest łatwym zadaniem i zdarza się, że studenci odkładają tę konieczność na późniejszy termin, szukając różnych wymówek. Dla Kacpra Łobodeckiego była nią budowa teleskopu, czym zajmował się hobbystycznie.

– Po rozmowach z promotorem udało się zmienić temat pracy dyplomowej. Dzięki temu budowa teleskopu i towarzyszącego mu systemu była nie tylko fascynująca i przyjemna, ale również pozwoliła mi ukończyć studia – mówi autor. – Motywacją do podjęcia tematu była chęć przyspieszenia procesu odnajdywania obiektów w trakcie badania nieba oraz ułatwienie długotrwałych obserwacji konkretnego obiektu poprzez niwelowanie ruchu obrotowego Ziemi – dodaje.

W instrument zostały wbudowane sensory, odbiornik GPS i specjalne silniki, które wspomagają proces kalibracji i prowadzenia obserwacji. Cała komunikacja odbywa się przez wfi-fi, a przyrząd jest zasilany na akumulator, więc można z niego korzystać w terenie. Powstała także aplikacja z interaktywną mapą nieba, która wylicza pozycję obiektów na lokalnym niebie obserwatora i umożliwia dwustronną komunikację z teleskopem.

Promotorem pracy „Konstrukcja teleskopu Newtona wraz z systemem geoinformatycznym wspomagającym prowadzenie obserwacji astronomicznych” był dr hab. inż. Robert Olszewski.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS