Napisanie pracy dyplomowej często nie jest łatwym zadaniem i zdarza się, że studenci odkładają tę konieczność na późniejszy termin, szukając różnych wymówek. Dla Kacpra Łobodeckiego była nią budowa teleskopu, czym zajmował się hobbystycznie.
– Po rozmowach z promotorem udało się zmienić temat pracy dyplomowej. Dzięki temu budowa teleskopu i towarzyszącego mu systemu była nie tylko fascynująca i przyjemna, ale również pozwoliła mi ukończyć studia – mówi autor. – Motywacją do podjęcia tematu była chęć przyspieszenia procesu odnajdywania obiektów w trakcie badania nieba oraz ułatwienie długotrwałych obserwacji konkretnego obiektu poprzez niwelowanie ruchu obrotowego Ziemi – dodaje.
W instrument zostały wbudowane sensory, odbiornik GPS i specjalne silniki, które wspomagają proces kalibracji i prowadzenia obserwacji. Cała komunikacja odbywa się przez wfi-fi, a przyrząd jest zasilany na akumulator, więc można z niego korzystać w terenie. Powstała także aplikacja z interaktywną mapą nieba, która wylicza pozycję obiektów na lokalnym niebie obserwatora i umożliwia dwustronną komunikację z teleskopem.
Promotorem pracy „Konstrukcja teleskopu Newtona wraz z systemem geoinformatycznym wspomagającym prowadzenie obserwacji astronomicznych” był dr hab. inż. Robert Olszewski.