Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-04-01| Teledetekcja, Sprzęt, Ludzie, Instytucje

Szerokokątna kamera o wysokiej rozdzielczości


Naukowcy z Uniwersytetu Alabama w Huntsville (UAH) opracowali szerokokątną kamerę, umożliwiającą monitorowanie dużych obszarów za pomocą wysokorozdzielczych zdjęć wykonanych z satelity lub samolotu. 1-gigapikselowa kamera została skonstruowana po tym, jak specjalizujący się w teledetekcji i systemach optycznych prof. David B. Pollock z UAH odkrył, że gdy wyceluje się na wspólny punkt dużą liczbę soczewek, a potem dokona niewielkiej korekty każdej z nich, to można otrzymać aparat, który przewyższa dotychczasowe.

Obecne technologie stosowane przy rejestrowaniu wysokorozdzielczych obrazów charakteryzuje wąski kąt widzenia. Kamera zaprojektowana przez zespół prof. Pollocka pozwala oglądać cały szeroko sfotografowany obszar (a także go powiększać) z wysoką rozdzielczością w czasie rzeczywistym. Prototypowy aparat może sfotografować z wysokości 5 tys. metrów teren o średnicy 21 kilometrów z rozdzielczością 0,3 metra.

Dzisiaj pełen obraz terenu jest składany z pojedynczych scen, co utrudnia np. śledzenie poruszających się pojazdów. Aby rozwiązać ten problem w kamerze Pollocka zastosowano matrycę światłoczułych układów umieszczonych w ogniskowej wielosoczewkowego zestawu, a każdy z nich rejestruje niewielką część dużego obrazu. System ma strukturę przypominającą kuchenny cedzak.



Kamera ma gigapikselową rozdzielczość i może rejestrować pięć klatek na sekundę. W skrajnym przypadku aparat może mieć prawie hemisferyczne pole widzenia o jednakowej jakości obrazu.

Prof. David Pollock twierdzi, że kamera jego pomysłu może znaleźć zastosowanie m.in. w wojsku, zespołach do zarządzania kryzysowego, policji (zapobieganie przestępczości). Aparat zajmuje objętość metra sześciennego i może być zamontowany na samochodzie, samolocie, helikopterze czy też bezpilotowym pojeździe latającym.

Uniwersytet w Alabamie opatentował pomysł kamery Pollocka (wraz z Sony Corporation).

Źródło: Gizmag, UAH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS