|2008-04-01|
Teledetekcja, Sprzęt, Ludzie, Instytucje
Szerokokątna kamera o wysokiej rozdzielczości
Naukowcy z Uniwersytetu Alabama w Huntsville (UAH) opracowali szerokokątną kamerę, umożliwiającą monitorowanie dużych obszarów za pomocą wysokorozdzielczych zdjęć wykonanych z satelity lub samolotu. 1-gigapikselowa kamera została skonstruowana po tym, jak specjalizujący się w teledetekcji i systemach optycznych prof. David B. Pollock z UAH odkrył, że gdy wyceluje się na wspólny punkt dużą liczbę soczewek, a potem dokona niewielkiej korekty każdej z nich, to można otrzymać aparat, który przewyższa dotychczasowe.
Obecne technologie stosowane przy rejestrowaniu wysokorozdzielczych obrazów charakteryzuje wąski kąt widzenia. Kamera zaprojektowana przez zespół prof. Pollocka pozwala oglądać cały szeroko sfotografowany obszar (a także go powiększać) z wysoką rozdzielczością w czasie rzeczywistym. Prototypowy aparat może sfotografować z wysokości 5 tys. metrów teren o średnicy 21 kilometrów z rozdzielczością 0,3 metra.
Dzisiaj pełen obraz terenu jest składany z pojedynczych scen, co utrudnia np. śledzenie poruszających się pojazdów. Aby rozwiązać ten problem w kamerze Pollocka zastosowano matrycę światłoczułych układów umieszczonych w ogniskowej wielosoczewkowego zestawu, a każdy z nich rejestruje niewielką część dużego obrazu. System ma strukturę przypominającą kuchenny cedzak.
Kamera ma gigapikselową rozdzielczość i może rejestrować pięć klatek na sekundę. W skrajnym przypadku aparat może mieć prawie hemisferyczne pole widzenia o jednakowej jakości obrazu.
Prof. David Pollock twierdzi, że kamera jego pomysłu może znaleźć zastosowanie m.in. w wojsku, zespołach do zarządzania kryzysowego, policji (zapobieganie przestępczości). Aparat zajmuje objętość metra sześciennego i może być zamontowany na samochodzie, samolocie, helikopterze czy też bezpilotowym pojeździe latającym.
Uniwersytet w Alabamie opatentował pomysł kamery Pollocka (wraz z Sony Corporation).
Źródło: Gizmag, UAH
|