Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-16| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Apoteoza Wiedzy pod lupą studentki WGiK PW

Bywalcy Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej widzieli ją nie raz, ale tylko nieliczni mogli z bliska podziwiać detale. Dzięki pracy dyplomowej studentki Wydziału Geodezji i Kartografii PW rzeźba „Apoteoza Wiedzy” stała się jeszcze bliższa, dosłownie i w przenośni.


Apoteoza Wiedzy pod lupą studentki WGiK PW <br />
Fragment elewacji Gmachu Głównego PW z rzeźbą "Apoteoza Wiedzy" (fot. PW)
Fragment elewacji Gmachu Głównego PW z rzeźbą "Apoteoza Wiedzy" (fot. PW)
Apoteoza Wiedzy pod lupą studentki WGiK PW <br />
Model 3D rzeźby "Apoteoza Wiedzy", widok z przodu (źródło: Julia Domachowska)
Model 3D rzeźby "Apoteoza Wiedzy", widok z przodu (źródło: Julia Domachowska)

Grupa rzeźbiarska „Apoteoza Wiedzy” wieńczy fasadę Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Pierwotnie przedstawiała Geniusza Wiedzy i siedzące u jego stóp kobiety – personifikacje Fizyki i Chemii oraz stojącego pośrodku chłopca, symbolizującego studiującą młodzież. Po powojennej rekonstrukcji, która miała miejsce w 1965 r., postać Chemii zastąpiono bardziej czytelną alegorią Architektury.

W ramach pracy inżynierskiej opracowaniem trójwymiarowego modelu rzeźby zajęła się Julia Domachowska.
– Pomysł na zrealizowanie pracy o takiej tematyce zrodził się na początku 2023 r. podczas zajęć z fotogrametrii – opowiada Julia Domachowska. – Ponieważ interesuję się modelowaniem 3D, uznałam, że będzie to ciekawe doświadczenie i dostarczy nowych informacji o „Apoteozie Wiedzy” – wyjaśnia.

Praca powstawała pod opieką prof. Doroty Zawieska, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z zakresu fotogrametrii bliskiego zasięgu i przekazała wiele cennych informacji i wskazówek.
Ze względu na umiejscowienie rzeźby na szczycie Gmachu Głównego kluczowe dla poprawnego opracowania modelu były odpowiednie zdjęcia. Za pomocą drona wykonał je Konrad Kotowski prowadzący na Instagramie profil podniebny_kot.

Efektem końcowym pracy są dwa trójwymiarowe modele rzeźby opracowane w dwóch wariantach: bez oraz z wykorzystaniem techniki maskowania zdjęć w programie Agisoft.
– Dzięki opracowaniu modelu 3D „Apoteozy Wiedzy” udało się określić wymiary rzeźby, a dzięki wykorzystaniu drona – pozyskać dodatkowe zdjęcia głów lwów zdobiących kamienne znicze na szczycie elewacji budynku – podkreśla Julia Domachowska. – Być może w przyszłości zostaną wykorzystane do innej pracy dyplomowej – dodaje. Szerokość rzeźby wynosi 6,95 m, a wysokość 6,45 m.

Praca inżynierska „Opracowanie 3D rzeźby Apoteozy Wiedzy Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej” została obroniona w lutym z wynikiem bardzo dobrym.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS