Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-09| Geodezja, Prawo, Kataster

O jakości i kontroli danych EGiB

Ponad 600 osób wzięło udział 6 lutego w seminarium pt. „Ewidencja gruntów i budynków. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” organizowanym przez Geoforum.pl. Poprowadził je dr hab. inż. Waldemar Izdebski – były Główny Geodeta Kraju.


O jakości i kontroli danych EGiB

Prelegent już na samym wstępie podkreślił, że ewidencja gruntów i budynków to istotny element infrastruktury danych przestrzennych w Polsce. W hierarchii rejestrów zdecydowanie najważniejszy, ponieważ związany z prawem własności. Zaznaczył też, że jako środowisko geodezyjne musimy o niego zadbać sami, bo nikt go za nas nie poprawi. Za to znajdą się tacy, którzy będą nas oceniać przez pryzmat jakości danych zgromadzonych w EGiB.

Dalej Waldemar Izdebski przypomniał, że obecnie dzięki usługom sieciowym dane ewidencji gruntów i budynków są ogólnodostępne, wykorzystywane do różnych celów, publikowane na różnych portalach. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich adresy są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Dzięki temu możliwe jest m.in. sprawdzenie poprawności zgromadzonych w powiatach danych.

Sporą cześć seminarium prelegent poświęcił na omówienie realizowanych przez siebie od sierpnia 2022 r. analiz, których celem jest ocena stanu danych i usług dotyczących EGiB. Były GGK przeprowadza cykliczne kontrole identyfikatorów działek ewidencyjnych oraz ich geometrii, a także walidację powiatowych usług WFS. O wynikach każdego badania informuje na bieżąco odpowiednie starostwa, tj. te, w których rejestrach wykryto nieprawidłowości, oraz WINGiK-ów. Jak opowiadał podczas seminarium Waldemar Izdebski, początkowo usuwanie błędów przez powiaty postępowało bardzo sprawnie, niestety, w pewnym momencie nastąpiło wyhamowanie. Obecnie nierzadko bywa tak, że zmobilizowanie samorządów do likwidacji kilku prostych błędów wymaga wielu pism i interwencji.

Od niedawna wyniki monitoringu usług krajowej infrastruktury danych przestrzennych można na bieżąco śledzić poprzez stronę https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl. Uruchomiony i rozwijany przez Waldemara Izdebskiego serwis pozwala nie tylko na sprawdzenie, czy danym momencie działają portale geodezyjne oraz usługi dotyczące EGiB, ale także na dostęp do statystyk okresów niedostępności usług i portali.

Podczas seminarium Waldemar Izdebski przedstawił też swoje działania związane z weryfikacją sprawozdań statystycznych publikowanych na stronie GUGiK-u (pisaliśmy o tym na Geoforum.pl m.in. TUTAJ i TUTAJ). Mówił też o komunikacji między EGiB a księgami wieczystymi, przede wszystkim o konieczności uruchomienia wysyłania zawiadomień z EGiB do EKW, które przyniosłoby powiatom dużą oszczędność czasu i pieniędzy.
Na koniec spotkania prelegent odpowiedział jeszcze na serię pytań od uczestników.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS