|2024-02-09|
Geodezja, Prawo, Kataster
O jakości i kontroli danych EGiB
Ponad 600 osób wzięło udział 6 lutego w seminarium pt. „Ewidencja gruntów i budynków. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” organizowanym przez Geoforum.pl. Poprowadził je dr hab. inż. Waldemar Izdebski – były Główny Geodeta Kraju.
Prelegent już na samym wstępie podkreślił, że ewidencja gruntów i budynków to istotny element infrastruktury danych przestrzennych w Polsce. W hierarchii rejestrów zdecydowanie najważniejszy, ponieważ związany z prawem własności. Zaznaczył też, że jako środowisko geodezyjne musimy o niego zadbać sami, bo nikt go za nas nie poprawi. Za to znajdą się tacy, którzy będą nas oceniać przez pryzmat jakości danych zgromadzonych w EGiB.
Dalej Waldemar Izdebski przypomniał, że obecnie dzięki usługom sieciowym dane ewidencji gruntów i budynków są ogólnodostępne, wykorzystywane do różnych celów, publikowane na różnych portalach. Od 6 maja 2022 r. wszystkie powiaty udostępniają usługi WFS, a ich adresy są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez Głównego Geodetę Kraju. Dzięki temu możliwe jest m.in. sprawdzenie poprawności zgromadzonych w powiatach danych.
Sporą cześć seminarium prelegent poświęcił na omówienie realizowanych przez siebie od sierpnia 2022 r. analiz, których celem jest ocena stanu danych i usług dotyczących EGiB. Były GGK przeprowadza cykliczne kontrole identyfikatorów działek ewidencyjnych oraz ich geometrii, a także walidację powiatowych usług WFS. O wynikach każdego badania informuje na bieżąco odpowiednie starostwa, tj. te, w których rejestrach wykryto nieprawidłowości, oraz WINGiK-ów. Jak opowiadał podczas seminarium Waldemar Izdebski, początkowo usuwanie błędów przez powiaty postępowało bardzo sprawnie, niestety, w pewnym momencie nastąpiło wyhamowanie. Obecnie nierzadko bywa tak, że zmobilizowanie samorządów do likwidacji kilku prostych błędów wymaga wielu pism i interwencji.
Od niedawna wyniki monitoringu usług krajowej infrastruktury danych przestrzennych można na bieżąco śledzić poprzez stronę https://monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl. Uruchomiony i rozwijany przez Waldemara Izdebskiego serwis pozwala nie tylko na sprawdzenie, czy danym momencie działają portale geodezyjne oraz usługi dotyczące EGiB, ale także na dostęp do statystyk okresów niedostępności usług i portali.
Podczas seminarium Waldemar Izdebski przedstawił też swoje działania związane z weryfikacją sprawozdań statystycznych publikowanych na stronie GUGiK-u (pisaliśmy o tym na Geoforum.pl m.in. TUTAJ i TUTAJ). Mówił też o komunikacji między EGiB a księgami wieczystymi, przede wszystkim o konieczności uruchomienia wysyłania zawiadomień z EGiB do EKW, które przyniosłoby powiatom dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Na koniec spotkania prelegent odpowiedział jeszcze na serię pytań od uczestników.
Damian Czekaj
|