Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-18| Geodezja, Kataster

Milionowe błędy w sprawozdaniach o EGiB potwierdzone

We wpisie na X (dawniej Twitter) dr hab. inż. Waldemar Izdebski poinformował o wynikach swojej interwencji u WINGiK-ów ws. błędów w sprawozdaniach statystycznych o EGiB.


Milionowe błędy w sprawozdaniach o EGiB potwierdzone <br />
Źródło: Waldemar Izdebski
Źródło: Waldemar Izdebski

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski przyjrzał się przygotowanym przez WINGiK-ów wojewódzkim sprawozdaniom zbiorczym za 2022 rok, które zostały opublikowane na stronie GUGiK-u. W piśmie do GGK zwrócił uwagę na milionowe różnice między:
• liczbą działek a liczbą działek z opisem numerycznym granic,
• liczbą działek ze sprawozdań a liczbą działek z usługi WFS.

W odpowiedzi GGK wskazała, że „nie ma podstaw prawnych do kwestionowania liczbowych danych statystycznych zawartych w sprawozdaniu”. WINGiK-owie oraz GGK dokonują jedynie agregacji przekazanych danych, a rozporządzenie ws. programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 nie nakłada obowiązku kontroli poprawności danych statystycznych wykazanych w sprawozdaniu – podała Alicja Kulka.

Ponadto Waldemar Izdebski wystosował pisma do wszystkich WINGiK-ów. Na podstawie uzyskanych od nich wyjaśnień i korekt były GGK podał, że liczba wszystkich działek w Polsce to 38,4 mln – o ponad 3 mln mniej niż to wynika z opublikowanych przez GUGiK sprawozdań.
„Najwyraźniej wyniki agregowano bez większego zastanowienia i nikt niczego nie sprawdzał” – stwierdził Waldemar Izdebski. Jego zdaniem sprawozdania należy skorygować i ponownie opublikować na stronie GUGiK-u, ponieważ 3 mln działek to mniej więcej 3 małe województwa.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS