Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-03| Geodezja, Kataster

Milionowe nieścisłości w sprawozdaniach o EGiB

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski przyjrzał się opublikowanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii sprawozdaniom statystycznym dotyczącym ewidencji gruntów i budynków i jak twierdzi, są w nich błędy na poziomie kilkuset tysięcy działek.


Milionowe nieścisłości w sprawozdaniach o EGiB
Milionowe nieścisłości w sprawozdaniach o EGiB <br />
Źródło: Waldemar Izdebski
Źródło: Waldemar Izdebski

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 starostowie mieli czas do 28 lutego 2023 r. na przesłanie do WINGiK-ów pięciu sprawozdań według stanu na 31 grudnia 2022 r.:
• o mapie zasadniczej,
• o geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
• o ewidencji gruntów i budynków oraz jej modernizacji,
• o szczegółowej osnowie geodezyjnej,
• o bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie opracowań kartograficznych o szczegółowości 1:500–1:5000.
Na ich podstawie WINGiK-owie przygotowali wojewódzkie sprawozdania zbiorcze, które następnie przekazali Głównemu Geodecie Kraju.

Sprawozdania o mapie zasadniczej, o GESUT i o EGiB zostały opublikowane na stronie GUGiK-u. Tym ostatnim postanowił się przyjrzeć były GGK Waldemar Izdebski, który od lat bada stan danych EGiB w całej Polsce. Wyniki swojej analizy przedstawia w piśmie wystosowanym do Głównego Geodety Kraju Alicji Kulki.

Pierwszą nieścisłością w statystykach, na którą zwraca uwagę Waldemar Izdebski, jest różnica między liczbą wszystkich działek a liczbą działek z opisem numerycznym granic. Według sprawozdań w Polsce jest aż 5 839 043 działek bez geometrii. „Jest to liczba mocno zawyżona, prawdopodobnie na skutek błędów popełnionych przy wypełnianiu sprawozdań w powiatach” – uważa były GGK. Dalej analizuje przypadek województwa łódzkiego, gdzie działek z geometrią jest więcej niż wszystkich działek, co jest „zupełnie niemożliwe”.

Ponadto zdaniem Waldemara Izdebskiego zawyżona została liczba wszystkich działek w EGiB. Na dowód przytacza różnice między liczbą działek z usługi WFS a liczbą działek wynikającą ze sprawozdań. Przykładowo w województwie kujawsko-pomorskim różnica ta wynosi 676 168. Warto zwrócić uwagę właśnie na to województwo, gdyż w sprawozdaniu liczba wszystkich działek praktycznie zgadza się z liczbą działek z numerycznym opisem granic (różnica to raptem 87), zatem wszystko wskazuje na mocno zawyżoną liczbę wszystkich działek w tym województwie.

W piśmie do GGK Waldemar Izdebski zwraca się o wyjaśnienie zauważonych w sprawozdaniach nieścisłości i przekłamań oraz o jak najszybsze opublikowanie poprawionych wersji.

Na koniec dodajmy, że w tym roku w miejsce obowiązujących dotychczas pięciu formularzy wprowadzony został jeden – „Sprawozdanie o powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym”. Na jego wypełnienie i przekazanie bezpośrednio do Głównego Geodety Kraju starostowie mają czas do 31 marca 2024 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS