Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-09| Mapy, Ludzie

Posłowie uczcili pamięć prof. Romera

Sejm RP podjął dziś (9 lutego) uchwałę w sprawie upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci.


Posłowie uczcili pamięć prof. Romera <br />
Fot. Eugeniusz Romer (fot. Wikipedia) oraz Sala Posiedzeń Sejmu (fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu)
Fot. Eugeniusz Romer (fot. Wikipedia) oraz Sala Posiedzeń Sejmu (fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu)

Jak możemy przeczytać w tekście uchwały, Eugeniusz Mikołaj Romer był wielkim polskim geografem i kartografem, twórcą geopolitycznej koncepcji pomostowości ziem polskich, która koresponduje ze współczesną koncepcją Międzymorza. Współtworzył wydawnictwo Książnica – Atlas, a w efekcie licznych przełomowych prac stał się ojcem polskiej kartografii.

Dalej w uchwale przypomniano, że Eugeniusz Romer był autorem najważniejszego opracowania kartograficzno-statystycznego dotyczącego ziem Rzeczypospolitej – „Geograficzno-statystycznego atlasu Polski” wydanego w 1916 roku. „To dzieło oraz osobiste zaangażowanie Eugeniusza Romera odegrały dużą rolę w pracach polskiej delegacji na konferencji pokojowej w Wersalu i w ustaleniu granic Polski i państw sąsiednich, odrodzonych po I wojnie światowej” – podkreślono.

W latach niepodległej II Rzeczypospolitej Eugeniusz Romer założył Instytut Kartograficzny, wykładał na uniwersytetach, redagował „Czasopismo Geograficzne” i „Polski Przegląd Kartograficzny”.
Po wojnie objął katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i kierownictwo Instytutu Geograficznego. W 1946 roku reaktywował we Wrocławiu Książnicę – Atlas.
Eugeniusz Romer zmarł 28 stycznia 1954 roku w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim.

Za uchwałą głosowali wszyscy obecni na sali posłowie.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS