Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-08| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Od tego roku pracami Polskiej Komisji Akredytacyjnej kieruje związany z geodezją prof. Uriasz

W styczniu odbyło się plenarne posiedzenie inaugurujące VII kadencję Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W spotkaniu uczestniczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek oraz wiceminister Maria Mrówczyńska, którzy wręczyli akty nominacyjne nowym członkom PKA. Nominację odebrał także nowy przewodniczący tego gremium – dr hab. inż. kpt. ż.m. Janusz Uriasz, profesor Politechniki Morskiej.


Od tego roku pracami Polskiej Komisji Akredytacyjnej kieruje związany z geodezją prof. Uriasz <br />
Od lewej: Prof. Janusz Uriasz, minister Dariusz Wieczorek oraz wiceminister Maria Mrówczyńska
Od lewej: Prof. Janusz Uriasz, minister Dariusz Wieczorek oraz wiceminister Maria Mrówczyńska

– Pełnicie państwo ogromnie ważną i odpowiedzialną rolę w systemie nauki, bo to jest ocena tego, jak funkcjonują polskie uczelnie, jak wygląda poziom kształcenia i odpowiedzialność za niego – powiedział podczas posiedzenia minister Dariusz Wieczorek.
– Przed państwem wiele bardzo istotnych zadań. My jako ministerstwo chcemy przywrócić wzajemny szacunek, jasne reguły gry, dialog. Nie planujemy rewolucji, uspokajam – w ciałach doradczych będą przedstawiciele wszystkich uczelni i środowisk, bo wszyscy jesteśmy potrzebni dla polskiej nauki, bez względu na to, co myślimy, jak myślimy i jakie mamy poglądy – podkreślał szef resortu nauki.

Polska Komisja Akredytacyjna jest instytucją działającą niezależnie na rzecz doskonalenia jakości kształcenia. W swoich pracach kieruje się zasadą rzetelności, bezstronności i przejrzystości oraz dążeniem do wyrównywania udziału kobiet i mężczyzn w jej pracach. Z chwilą jej utworzenia (tj. 1 stycznia 2002 r.), objęła swą działalnością wszystkie uczelnie publiczne i niepubliczne.
PKA tworzy do stu członków powołanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa spośród kandydatów posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, zgłoszonych przez senaty uczelni, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencję Zawodowych Szkół Polskich, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.

W latach 2024–2027 pracami PKA będzie kierował dr hab. inż. kpt. ż.m. Janusz Uriasz, prorektor Politechniki Morskiej ds. innowacji i rozwoju.
Prof. Uriasz jest członkiem Komisji od 2012 r., a od 2016 r. – przewodniczącym Zespołu Nauk Technicznych PKA. Przeprowadził akredytację kilkudziesięciu kierunków technicznych w kraju i za granicą.
Janusz Uriasz jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie (obecnie PM). W 2002 r. na macierzystym wydziale uzyskał stopień naukowy doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia (specjalność nawigacja) na podstawie rozprawy pt. „Identyfikacja i ocena sytuacji nawigacyjnej na akwenie ograniczonym z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji”. Habilitował się 11 lat później, również w dyscyplinie geodezja i kartografia, na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie. Podstawą nadania stopnia była rozprawa pt. „Determination of ship’s safe navigation lane in the navigational information system”.
Obecnie porf. Uriasz jest prorektorem PM oraz kierownikiem Katedry Elektroniki i Telekomunikacji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji PM. Naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z automatyzacją nawigacji morskiej, nawigacyjnymi systemami informacyjnymi oraz kwestiami bezpieczeństwa na morzu. Jest także przewodniczącym zarządu Polskiego Forum Nawigacji oraz członkiem Komitetu Geodezji PAN.

Źródło: MNiSW, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS