Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-29| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Prof. Krankowski laureatem Statuetki Św. Jakuba

Kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM profesor Andrzej Krankowski został uhonorowany statuetką św. Jakuba. To najbardziej prestiżowa z nagród przyznawanych przez prezydenta Olsztyna.


Prof. Krankowski laureatem Statuetki Św. Jakuba <br />
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prof. Andrzej Krankowski
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i prof. Andrzej Krankowski

Prof. Krankowski został uhonorowany w kategorii „nauka”. Kapituła doceniła jego dorobek naukowy oraz zasługi dla rozbudowy infrastruktury LOFAR (Low-Frequency Array) w Polsce, pozwalającej na badanie najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie.
Podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 26 stycznia, profesor zaznaczył, że statuetka jest dla niego dużym wyróżnieniem. Chociaż nie jest rodowitym olsztyniakiem (pochodzi z Braniewa), właśnie z tym miastem związał się jako młody chłopak i tu od 30 lat wiedzie swoje i naukowe, i rodzinne życie. Ze sceny opisywał, jak powstawała LOFAR-owa infrastruktura.

– Pierwszym etapem było przystąpienie do konsorcjum POLFAR w 2007 roku. Bardzo ważne było także zdobycie funduszy na budowę trzech stacji w Polsce, wybudowanie tej infrastruktury w 2015 roku, a następnie – od 2019 roku – myślenie o stworzeniu najwyższego poziomu infrastruktur badawczych w Europie – tłumaczył prof. Krankowski, dodając, że ostatni etap tych starań, dzięki podpisowi europejskiej komisarz ds. innowacji, został oficjalnie zakończony 20 grudnia minionego roku. Teraz czeka nas instalacja LOFAR 2.0 w trzech polskich stacjach badawczych.

Zdobywca nagrody wyraźnie podkreślał swoją dumę z zespołu, z którym ma okazję współpracować, oraz dał wyraz wdzięczności wobec Uniwersytetu, który umożliwia rozwój tego naukowego projektu. Szczególne podziękowania trafiły do przedstawicieli kolegium rektorskiego oraz kanclerza. Profesor przypomniał, że swoje zasługi w lobbowaniu na rzecz powstania stacji badawczych w Polsce mieli także parlamentarzyści z Warmii i Mazur.

Andrzej Krankowski urodził się w 1971 r. Jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1995 r.). Stopień doktora nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii (specjalność geodezja satelitarna) uzyskał w 2000 r. (temat pracy: „Analiza dokładności wyznaczania pozycji na podstawie permanentnych obserwacji GPS”), stopień doktora habilitowanego – w 2007 r., a tytuł profesora – w 2012 r.

Statuetka św. Jakuba została ustanowiona na 650-lecie nadania Olsztynowi praw miejskich. W tym roku nagrody przyznano po raz dwudziesty.

Źródło: UWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS