Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-01-25| Mapy, Ludzie

Posłowie chcą uczcić pamięć prof. Romera

Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci.


Posłowie chcą uczcić pamięć prof. Romera <br />
Eugeniusz Romer (fot. Wikipedia) oraz mapa z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"
Eugeniusz Romer (fot. Wikipedia) oraz mapa z "Geograficzno-statystycznego atlasu Polski"

Jak możemy przeczytać w projekcie uchwały, Eugeniusz Mikołaj Romer był wielkim polskim geografem i kartografem, twórcą geopolitycznej koncepcji „pomostowości” ziem polskich, która koresponduje ze współczesną koncepcją Międzymorza. Współtworzył wydawnictwo „Książnica – Atlas”, a w efekcie licznych przełomowych prac stał się ojcem polskiej kartografii.

Dalej pomysłodawcy uchwały przypominają, że Eugeniusz Romer był autorem najważniejszego opracowania kartograficzno-statystycznego dotyczącego ziem Rzeczypospolitej – „Geograficzno-statystycznego atlasu Polski” wydanego w 1916 roku. „To dzieło oraz osobiste zaangażowanie Eugeniusza Romera odegrały dużą rolę w pracach polskiej delegacji na konferencję pokojową w Wersalu i w ustaleniu granic Polski i państw sąsiednich odrodzonych po I wojnie światowej” – czytamy w projekcie.

W latach niepodległej II Rzeczypospolitej Eugeniusz Romer założył Instytut Kartograficzny, wykładał na uniwersytetach, pracował w „Książnicy – Atlas”, redagował „Czasopismo Geograficzne” i „Polski Przegląd Kartograficzny”.
Po wojnie objął katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i kierownictwo Instytutu Geograficznego. W 1946 roku reaktywował we Wrocławiu „Książnicę – Atlas”.
Eugeniusz Romer zmarł 28 stycznia 1954 roku w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim.

Projekt uchwały wniosła grupa 47 posłów reprezentowana przez Annę Dąbrowską-Banaszek z Prawa i Sprawiedliwości.
24 stycznia projekt skierowano do I czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama