Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-12-13 | Geodezja, Firma, Software

Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO

Jako pierwsza polska firma Asseco wprowadza do swojej oferty rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie i wykorzystanie danych dostępnych na wojskowych serwerach CSD bezpośrednio z poziomu oprogramowania analitycznego. CSD_eP bazuje na platformie ArcGIS Pro i pozwala na gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO.


Ilustracja: Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO <br />
Fot. Gorodenkoff przez Canva.com
Fot. Gorodenkoff przez Canva.com

Systemy CSD (Coalition Shared Data) umożliwiają w szybki sposób udostępnianie między stronami danych rozpoznawczych, tj. zdjęć satelitarnych, raportów, map czy materiałów wideo z dronów. Rozwiązanie Asseco jest zintegrowane z nowoczesnym oprogramowaniem analitycznym firmy Esri ArcGIS Pro. Dzięki temu z poziomu jednej aplikacji analitycy wojskowi mogą dostać się do serwera CSD, wyszukać i pobrać potrzebne materiały, wykonać pracę analityczną, utworzyć produkt, np. raport, i przesłać go z powrotem na serwer. Takie rozwiązanie usprawnia pracę i pozwala na bieżącą wymianę strategicznych informacji w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.

– Serwery CSD od lat są wykorzystywane przez służby wojskowe na całym świecie. Pozwalają na szybkie udostępnianie danych rozpoznawczych między jednostkami rozrzuconymi w różnych częściach globu. To strategiczna technologia, która szczególnie w czasach kryzysu jest wręcz niezbędna. Dlatego, jako pierwsza firma w Polsce, podjęliśmy się realizacji i stworzyliśmy system CSD_eP. Aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące wdrożenia CSD_e Pw służbach wojskowych będących częścią NATO – powiedziała Anna Protasowicka, dyrektor handlowy w Asseco Poland.

– Rozwiązanie CSD_eP ułatwia i usprawnia wymianę danych rozpoznawczych dzięki serwerom synchronizującym między sobą metadane. Jednostki NATO połączone w sieć mogą przeglądać i przeszukiwać materiały po metadanych, czyli zwięzłych i ustrukturyzowanych opisach zawartości. Dzięki temu system nie jest przeciążany, gdyż właściwe dane są pobierane dopiero po wstępnej analizie –wyjaśnia Konrad Żaba, architekt rozwiązań IT w Asseco Poland.

Rozwiązanie Asseco było testowane na tegorocznym NATO CWIX i uzyskało akredytację do działania w sieci tajnej. W ćwiczeniach koalicyjnej interoperacyjności bojowej wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników z 43 państw. Była to okazja do doskonalenia sposobów wymiany strategicznych informacji oraz komunikowania się między systemami informatycznymi. NATO CWIX to jedne z największych i najważniejszych szkoleń w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Innowacje wypracowane podczas ćwiczeń pozwalają udoskonalać istniejące technologie, a także umożliwiają tworzenie zupełnie nowych systemów, które zmieniają sposób pracy na polu walki.

Źródło: Asseco


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Uwaga na sygnały! Wykrywanie stanowisk dowodzenia

Wraz z rozwojem technologii detekcji ukrycie stanowisk dowodzenia stanowi coraz większy problem...

Informacje o wojnie w Ukrainie można czerpać z... powietrza

Wcale nie trzeba być wojskoznawcą albo szpiegiem, żeby uważnie kontrolować sytuację...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie Technikum Geodezyjne (wcześniej Państwowa Szkoła Miernicza) miało swą siedzibę kolejno przy ul. Siennej, Szpitalnej, Hożej, Koszykowej, Gościeradowskiej i Szanajcy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Dudzik

Kazimierz Dudzik
Kazimierz Dudzik, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym. Był w Polsce pionierem w zakresie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1984
Firmy Sony i Philips wprowadzają na rynek CD-ROM.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2