Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-13| Geodezja, Firma, Software

Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO

Jako pierwsza polska firma Asseco wprowadza do swojej oferty rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie i wykorzystanie danych dostępnych na wojskowych serwerach CSD bezpośrednio z poziomu oprogramowania analitycznego. CSD_eP bazuje na platformie ArcGIS Pro i pozwala na gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO.


Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO <br />
Fot. Gorodenkoff przez Canva.com
Fot. Gorodenkoff przez Canva.com

Systemy CSD (Coalition Shared Data) umożliwiają w szybki sposób udostępnianie między stronami danych rozpoznawczych, tj. zdjęć satelitarnych, raportów, map czy materiałów wideo z dronów. Rozwiązanie Asseco jest zintegrowane z nowoczesnym oprogramowaniem analitycznym firmy Esri ArcGIS Pro. Dzięki temu z poziomu jednej aplikacji analitycy wojskowi mogą dostać się do serwera CSD, wyszukać i pobrać potrzebne materiały, wykonać pracę analityczną, utworzyć produkt, np. raport, i przesłać go z powrotem na serwer. Takie rozwiązanie usprawnia pracę i pozwala na bieżącą wymianę strategicznych informacji w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.

– Serwery CSD od lat są wykorzystywane przez służby wojskowe na całym świecie. Pozwalają na szybkie udostępnianie danych rozpoznawczych między jednostkami rozrzuconymi w różnych częściach globu. To strategiczna technologia, która szczególnie w czasach kryzysu jest wręcz niezbędna. Dlatego, jako pierwsza firma w Polsce, podjęliśmy się realizacji i stworzyliśmy system CSD_eP. Aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące wdrożenia CSD_e Pw służbach wojskowych będących częścią NATO – powiedziała Anna Protasowicka, dyrektor handlowy w Asseco Poland.

– Rozwiązanie CSD_eP ułatwia i usprawnia wymianę danych rozpoznawczych dzięki serwerom synchronizującym między sobą metadane. Jednostki NATO połączone w sieć mogą przeglądać i przeszukiwać materiały po metadanych, czyli zwięzłych i ustrukturyzowanych opisach zawartości. Dzięki temu system nie jest przeciążany, gdyż właściwe dane są pobierane dopiero po wstępnej analizie –wyjaśnia Konrad Żaba, architekt rozwiązań IT w Asseco Poland.

Rozwiązanie Asseco było testowane na tegorocznym NATO CWIX i uzyskało akredytację do działania w sieci tajnej. W ćwiczeniach koalicyjnej interoperacyjności bojowej wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników z 43 państw. Była to okazja do doskonalenia sposobów wymiany strategicznych informacji oraz komunikowania się między systemami informatycznymi. NATO CWIX to jedne z największych i najważniejszych szkoleń w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Innowacje wypracowane podczas ćwiczeń pozwalają udoskonalać istniejące technologie, a także umożliwiają tworzenie zupełnie nowych systemów, które zmieniają sposób pracy na polu walki.

Źródło: Asseco


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS