Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-11| Geodezja

[aktualizacja] Prof. Roman Kadaj (1946-2023)

W wieku 77 lat zmarł dziś (11 grudnia) prof. dr hab. inż. Roman Kadaj, wybitny specjalista w zakresie systemów odniesień przestrzennych, obliczeń geodezyjnych oraz automatyzacji procesów geodezyjnych.


[aktualizacja] Prof. Roman Kadaj (1946-2023) <br />
Prof. Roman Kadaj (fot. M. Misiakiewicz, Politechnika Rzeszowska)
Prof. Roman Kadaj (fot. M. Misiakiewicz, Politechnika Rzeszowska)

Roman Kadaj urodził się 14 marca 1946 r. w Jarosławiu, gdzie w 1965 r. ukończył Technikum Geodezyjne. Studia wyższe podjął na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w Krakowie. W 1970 r. uzyskał dyplom magistra nauk technicznych i inżyniera w specjalności geodezja inżynieryjno-przemysłowa. Na AGH obronił też pracę doktorską – „Wyznaczanie położenia i kształtu niektórych przestrzennych tworów geometrycznych metodami geodezyjnych wcięć stożkowych” (1973 r.), oraz habilitacyjną – „Dwuetapowa metoda wyrównania poziomych sieci geodezyjnych z podziałem układu obserwacji na podzbiory” (1980 r.). W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

W latach 1973–1993 pracował na Politechnice Rzeszowskiej. W tym czasie pełnił m.in. funkcję kierownika Uczelnianego Ośrodka ETO oraz dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Następnie przeniósł się na Akademię Rolniczą w Krakowie, gdzie był kierownikiem Katedry Geodezji oraz prodziekanem ds. kierunku geodezja na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji. W 2002 r. powrócił na Politechnikę Rzeszowską i został kierownikiem Katedry Geodezji im. Kaspra Weigla.

W latach 1977–1993 współpracował blisko z OPGK w Rzeszowie, podejmując się wielu zadań z zakresu automatyzacji procesów przetwarzania danych. Od lat 90. działał w firmie AlgoRes-soft oraz rozwijał autorski system o nazwie GEONET, przy użyciu którego m.in. obliczono i wyrównano w 1996 r. podstawową sieć poziomą Polski I klasy.
Ponadto współpracował z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, starostwami powiatowymi, urzędami miejskimi. Był autorem licznych ekspertyz.

W działalności naukowej i wdrożeniowej prof. Romana Kadaja można wyróżnić pięć głównych kierunków:
1) Metody, algorytmy i programy wyrównania wielkich sieci geodezyjnych (m.in. wyrównanie państwowych sieci I i II klasy), w tym algorytmy obliczeniowe sieci GPS lub hybrydowych.
2) Modele kinematyczne, dynamiczne i quasi-statyczne w analizie przemieszczeń i odkształceń obiektów; opracowanie i zastosowanie specjalnej metody estymacji odpornej.
3) Automatyzacja procesów geodezyjnych; opracowanie zintegrowanych systemów i programów komputerowych – system GEONET (ok. 1500 instalacji w Polsce), programy specjalne (NETPOL, TRANSPOL, SWDE – konwerter 2000, MIRA, MODULNET, GEOIDPOL).
4) Metody precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego; opracowanie modułu APPS automatycznego post-processingu GPS (współautor Tomasz Świętoń) w serwisie POZGEO polskiego systemu pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS.
5) Systemy odniesień przestrzennych i układy współrzędnych, w tym algorytmy i programy transformacji pomiędzy dawnymi układami odniesienia zdefiniowanymi w systemie Pułkowo’42 z elipsoidą Krasowskiego a nowymi układami europejskimi ETRS; ponadto opracowanie na bazie globalnego modelu geopotencjalnego EGM2008 i polskich sieci trójwymiarowych nowego modelu numerycznego polskiej quasi-geoidy, PL-geoid-2011, przyjętego przez GUGiK jako model państwowy.

Prof. Roman Kadaj był członkiem Komitetu Geodezji PAN oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Został odznaczony m.in. Srebrną Odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Rozbudowana biografia naukowa profesora została udostępniona w dziale zasłużonych dla geodezji TUTAJ.

Uroczystości pogrzebowe prof. Romana Kadaja odbędą się w Rzeszowie, na cmentarzu Wilkowyja, w czwartek 14 grudnia o godzinie 12.30.

PROF. ROMANA KADAJA ŻEGNAJĄ:

• Dr hab. inż. Waldemar Izdebski, WGiK PW
Profesor Roman Kadaj był nie tylko wybitnym naukowcem, ale też osobą czerpiącą satysfakcję z wdrażania osiagnięć nauki w praktyce. Obliczenia geodezyjne, ich algorytmizacja, układy współrzędnych – to była domena Profesora i niewielu było w stanie mu w tym dorównać. Prywatnie człowiek skromny, bardzo przyjazny i życzliwy dla innych. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

• Pracownicy firmy AlgoRes-soft
Z przykrością dowiedzieliśmy się o odejściu naszego nieodżałowanego Kolegi, Współpracownika, Mentora oraz twórcy programu GEONET prof. dr. hab. inż. Romana Kadaja.
Praca prof. Kadaja miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju firmy AlgoRes-soft oraz całej polskiej geodezji. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek i wybitny specjalista. Składamy głębokie wyrazy współczucia całej rodzinie.

• Zarząd Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A. [aktualizacja z 13 grudnia]
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Romana Kadaja – przyjaciela, konsultanta, doradcy Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A., człowieka skromnego, wielkiej klasy naukowca, specjalisty w dziedzinie wyrównań obserwacji w sieciach geodezyjnych, między innymi osnowy geodezyjnej II linii Metra Warszawskiego.
Żegnamy Cię, Profesorze, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

DC (na podstawie materiałów Politechniki Rzeszowskiej)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS