wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-04| Geodezja, Prawo, Instytucje

Policja wszczęła dochodzenie ws. plagiatu w pracy konkursowej GGK

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski poinformował, że Policja wszczęła dochodzenie o przestępstwo określone w art. 115 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Sprawa dotyczy pracy konkursowej obecnej GGK Alicji Kulki.


Policja wszczęła dochodzenie ws. plagiatu w pracy konkursowej GGK <br />
Fot. Canva Pro
Fot. Canva Pro

Stosowane zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez Alicję Kulkę przestępstwa Waldemar Izdebski złożył już 26 lipca br. Miałoby ono polegać na przywłaszczeniu „autorstwa fragmentów dzieł innych autorów do swojej pracy konkursowej pt. »Koncepcja rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK« na stanowisko Głównego Geodety Kraju, który to konkurs [Alicja Kulka – red.] wygrała poprzez wprowadzenie w błąd Ministra Rozwoju i Technologii, co do rzekomego autorstwa przedstawionej pracy”.

Blisko miesiąc później – 21 sierpnia – Policja wszczęła w zgłoszonej sprawie dochodzenie o przestępstwo określone w art. 115 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście.
Przytoczony ustęp brzmi następująco: „Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

We wpisie na Twitterze Waldemar Izdebski zapowiedział, że o dalszych losach sprawy będzie informował na bieżąco. Ponadto przyznał, że przygotowuje także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby działające w imieniu i na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które nie dopełniły swoich obowiązków (art. 231 § 1 Kodeksu karnego). Paragraf ten mówi, że „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, a chodzi o nie dokonanie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zawiadomienia, do prokuratury lub na Policję, dotyczącego możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu, w tym wypadku plagiatu, art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS