|2023-08-31|
Mapy, Ludzie, Instytucje
Dariusz Dukaczewski wiceprezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (18 sierpnia, Kapsztad, RPA) dr hab. Dariusz Dukaczewski z IGiK został wybrany na wiceprezydenta tej organizacji na kadencję 2023–2027. Tym samym Polska ma swojego reprezentanta we władzach MAK po raz pierwszy od 35 lat.
Dariusz Dukaczewski jest absolwentem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja kartografia). W latach 1993–1994 jako stypendysta rządu francuskiego odbył staż w Narodowym Centrum Badań Kosmicznych (CNES – GDTA) oraz Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Tuluzie. W 1994 r. na Uniwersytecie Paryż – VI im. Piotra i Marii Curie (Université Paris VI Pierre et Marie Curie) uzyskał dyplom DESS ès sciences (o specjalizacji w zakresie teledetekcji). W 2001 r. otrzymał stopień doktora nauk o Ziemi w wyniku obrony rozprawy doktorskiej pt. „Kartograficzna prezentacja dynamiki zmian użytkowania ziemi, za pomocą animowanych map elektronicznych na przykładzie Gór Izerskich” w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Habilitował się w 2020 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podstawą nadania stopnia była monografia naukowa pt. „Encyjna metodyka projektowania czasowo-przestrzennych animacji kartograficznych”.
W latach 1987–1988 pracował na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Katedra Kartografii, Pracownia Fotointerpretacji Geograficznej). Następnie (1988–1992) był zatrudniony w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Od października 1992 r. jest pracownikiem Instytutu Geodezji i Kartografii. Obecnie zajmuje stanowisko profesora w Centrum Teledetekcji IGiK.
Prowadzi działalność naukową związaną z rozwojem systemów informacji przestrzennej, infrastruktur informacji przestrzennej, zaawansowanych animacji kartograficznych, baz danych (topograficznych i tematycznych), geoportali, teledetekcją, metodyką kartograficzną (m.in. w zakresie projektowania i zwiększania efektywności przekazu map animowanych) oraz analizą europejskich systemów prawnych w zakresie informacji przestrzennej, kartografii, teledetekcji i geodezji.
Źródło: IGiK, DC
|