Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-08-14 | Mapy

O zagranicznym piśmiennictwie w V tomie Biblioteki PPK

Seria „Biblioteka Polskiego Przeglądu Kartograficznego” zyskała właśnie tom piąty – „Zagraniczne piśmiennictwo kartograficzne 1968–2018”.


Ilustracja: O zagranicznym piśmiennictwie w V tomie Biblioteki PPK

„Biblioteka PPK” to wydawana nieregularnie seria zeszytów o charakterze monograficznym. Tom pierwszy poświęcony był „Atlasowi geograficznemu” Eugeniusza Romera, drugi – działalności Komisji Kartograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego, trzeci – dawnym mapom jako źródłom historycznym, a czwarty – polskiemu piśmiennictwu kartograficznemu w latach 1968–2020.

„Lawinowo narastający przyrost liczby czasopism docierających do Polski i zawartych w nich publikacji naukowych sprawił, że już w pierwszym zeszycie »Polskiego Przeglądu Kartograficznego« (z kwietnia 1969 roku), w dziale »Nowości wydawnicze«, pojawiła się rubryka autorstwa Jerzego Ostrowskiego, dotycząca krajowego oraz zagranicznego piśmiennictwa kartograficznego.
Wynotowywane przez jej autora z ponad pięciuset dwudziestu różnego typu czasopism naukowych, popularnonaukowych i technicznych pozycje bibliograficzne na temat kartograficznego piśmiennictwa krajowego oraz z około pięciuset czterdziestu tego typu czasopism zagranicznych, stanowią wartościową i zarazem unikatową bazę danych bibliograficznych dla minionego półwiecza, zgromadzoną w ponad dwustu zeszytach »Polskiego Przeglądu Kartograficznego« z okresu 1968–2015 oraz »Polish Cartographical Review« z lat 2016–2018. Wobec tak rozproszonego zbioru danych bibliograficznych, liczącego ponad 13 340 pozycji (tutaj dotyczącego piśmiennictwa zagranicznego), naturalne i uzasadnione stało się jego uporządkowanie, ujednolicenie, zweryfikowanie i scalenie.
Rezultatem powyżej wymienionych prac jest czwarty i piąty tom Biblioteki PPK, które łącznie tworzą zwartą, tekstową bazę danych kartograficzno-geoinformacyjnych, liczącą ponad 25 390 pozycji bibliograficznych” – czytamy na czwartej stronie okładki.

V tom „Biblioteki PPK” można pobrać bezpłatnie w formacie PDF ze strony wydawcy – Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

O prof. Romerze i PPK na seminarium w Opatowie

W Światowym Dniu Geodetów 21 marca w opatowskim Muzeum Geodezji i Kartografii odbyło się seminarium...

O piśmiennictwie kartograficznym w IV tomie Biblioteki PPK

Seria "Biblioteka Polskiego Przeglądu Kartograficznego" poszerzyła się to tom czwarty...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
w 1956 r. w Polsce było 400 powiatów, w 1957 r. ? 397, w 1958 r. ? 398, 1959 r. ? 396, a w 1961 r. ? 391?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Walicki (1874-1964)

Franciszek  Walicki  (1874-1964)
Urodził się 17 września 1874 r. w miejscowości Biesiady koło Mińska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jana i Heleny z domu Chrzczonowicz. Szkołę realną skończył w Wilnie, naukę kontynuował w szkole geometrów i taksatorów w Petersburgu. W 1895 r...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1979
W 43 województwach powołano Zespoły Uzgadniania Dokumentacji (ZUD). Zespoły składały się z geodetów, przedstawicieli firm branżowych (wodociągi i kanalizacja, energetyka, gazownictwo, ciepłownictwo itp.) oraz reprezentantów jednostek administracji...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama