|2023-07-28|
Mapy
Powierzchnia i ludność Polski: aktualne dane GUS
Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczne zestawienie powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym. Dane zostały opracowane według stanu na 1 stycznia 2023 r. Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ.
• Podział terytorialny i zmiany powierzchni
W 13 gminach oraz 6 miastach zmianie uległy granice administracyjne, a 15 miejscowości wiejskich uzyskało status miasta. Zmiany granic na poziomie gmin skutkowały wzrostem powierzchni gmin miejskich (o prawie 80 tys. ha) i miejsko-wiejskich (ok. 187 tys. ha) oraz spadkiem powierzchni gmin wiejskich (ok. 145 tys. ha).
W stosunku do poprzedniego roku powierzchnia kraju zwiększyła się o 121 106 ha – jest to wynik powiększenia województwa pomorskiego (o 121 109 ha) oraz zmniejszenia województwa zachodniopomorskiego (o 3 ha). Pojawiło się także kilka zmian powierzchni między województwami, związanych z ujednolicaniem powiatowych baz EGiB.
Przede wszystkim zastanawiać może znaczne powiększenie terytorium Polski. Zmiany wynikają z dostosowania granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego. W związku z tym Zatoka Pucka oraz część Zatoki Gdańskiej zostały włączone do morskich wód wewnętrznych, a w konsekwencji przypisane w ewidencji gruntów i budynków do sąsiadujących z nimi jednostek: powiatu puckiego (+28 732 ha) i nowodworskiego (+24 003 ha) oraz miast na prawach powiatu Gdańska (+41 713 ha), Gdyni (+25 631 ha) i Sopotu (+1 040 ha). Dzięki tym zmianom Gdańsk został największym miastem w Polsce, a Gdynia uplasowała się na trzeciej pozycji, zaraz za Warszawą.
Do zmiany powierzchni przyczyniła się ciekawa historia. Podczas budowy molo na północy od Gdańska pojawił się problem. Starostwo powiatowe nie mogło wydać inwestorowi niezbędnych dokumentów, ponieważ granice miasta kończyły się na linii brzegowej. Dzięki zmianie przepisów i przesunięciu granic do linii morza terytorialnego realizacja podobnych przedsięwzięć jest teraz możliwa.
• Zmiany liczby ludności
Liczba ludności zmniejszyła się o ponad 140 tys. osób, w tym 131 tys. w miastach oraz 10 tys. na terenach wiejskich. Największy spadek odnotowano w województwie śląskim (prawie 30 tys.), a najmniejszy w województwie pomorskim (ok. 400 osób).
• Gęstość zaludnienia
W związku z powyższymi zmianami spadła także gęstość zaludnienia, która aktualnie wynosi 120 os./km kw. Rok 2023 jest trzecim rokiem z rzędu, w którym odnotowywany jest spadek – w latach 2012–2020 gęstość zaludnienia utrzymywała się na stałym poziomie 123 os./km kw.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, OH
|