Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-06-22 | Teledetekcja

Polska spółka z dofinansowaniem na skanowanie podpowierzchniowe

Ponad 5,5 mln euro z unijnego programu EIC Accelerator otrzyma polski startup deeptechowy Widmo Spectral Technologies na rozwój rozwiązania Widmo Cities – skanowania podpowierzchniowego całych miast.


Ilustracja: Polska spółka z dofinansowaniem na skanowanie podpowierzchniowe

Pieniądze zostały przyznane w formie finansowania mieszanego – grantu w kwocie 2,06 mln euro oraz komponentu inwestycyjnego (equity) w wysokości 3,5 mln euro. Widmo Spectral Technologies jest jedyną spółką z Polski i jedną z trzech z Europy Środkowo-Wschodniej, która otrzymała dofinansowanie z tegorocznej drugiej wiosennej rundy tego prestiżowego programu. Łącznie 260 mln euro przyznane zostało 51 spółkom deeptechowym z 17 krajów.

– Otrzymanie dofinansowania z EIC Accelerator jako jedyna spółka z Polski w tej edycji to dla nas ogromny powód do dumy i motywacja do rozwoju naszego rozwiązania Widmo Cities. Proces ewaluacji wniosków w tym prestiżowym programie jest niezwykle rygorystyczny i wnikliwy. Pozytywna ocena przez jury jest potwierdzeniem, że nasz pomysł jest naprawdę przełomowy i przyniesie miastom na całym świecie ogromne korzyści w wielu obszarach – mówi Mirosław Trześniowski, prezes Widmo Spectral Technologies.

Widmo Cities to rewolucyjne, nieinwazyjne rozwiązanie dla miast, firm zarządzających usługami publicznymi i firm z branży budowlanej. Dzięki skanowaniu terenów całych miast na zasadzie podobnej do Google StreetView, ale przy użyciu georadaru spektralnego opartego na technologii SGPR, Widmo Cities zapewni dostęp do bardzo precyzyjnych, a jednocześnie tanich informacji o budowie geologicznej gruntów oraz lokalizacji infrastruktury podziemnej i mediów.
Informacje te będą mogły być wykorzystywane w celu określenia dokładnej lokalizacji rur gazowych, dróg wodnych czy kabli elektrycznych na etapie planowania projektu, a także w celu ustalenia profilu geologicznego i rozpoznania możliwych zagrożeń. Dysponowanie tak dokładnymi informacjami pozwoli nie tylko znacznie obniżyć koszty i przyspieszyć czas realizacji przedsięwzięć budowlanych, ale też ułatwi proces zarządzania infrastrukturą i znacząco zmniejszy ryzyko związane z geozagrożeniami.

Spółka Widmo Spectral Technologies zakłada, że rozwiązanie Widmo Cities będzie produktem globalnym. W ten sposób polski startup planuje zrewolucjonizować branżę budowlaną i utrzymania infrastruktury oraz umożliwić realizację idei smart city w obszarze informacji podpowierzchniowej. Technologia przyczyni się w ten sposób także do zwiększenia efektywności i odporności miast w kontekście zmian klimatu.

EIC Accelerator to prestiżowy unijny program akceleracyjny, który oferuje dotacje dla start-upów i MŚP w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi przez Fundusz EIC w kwocie do 15 mln euro lub więcej. Poza finansowaniem, wszystkie nagrodzone projekty mogą korzystać z różnorodnych form wsparcia biznesowego, m.in. wiedzy eksperckiej wiodących firm, inwestorów oraz podmiotów ekosystemowych.

Źródło: Widmo Spectral Technologies


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polacy pomogą stworzyć nową generację grawimetrów kwantowych

Konsorcjum dziesięciu europejskich firm technologicznych, renomowanych uczelni i...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2