Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-26| Geodezja

Polacy pomogą stworzyć nową generację grawimetrów kwantowych

Konsorcjum dziesięciu europejskich firm technologicznych, renomowanych uczelni i instytucji naukowych pracuje nad stworzeniem nowej generacji sensorów kwantowych w ramach unijnego projektu FIQUgS. Ważną rolę w przedsięwzięciu pełni polska firma Widmo Spectral Technologies i jej rozwiązanie bazujące na georadarze spektralnym. Projekt wkroczył właśnie w fazę projektowania integracji kilku technologii, które będą wykorzystane w grawimetrach FIQUgS.


Polacy pomogą stworzyć nową generację grawimetrów kwantowych

Technologia kwantowa pozwoli lepiej poznać i chronić Ziemię

Celem europejskiego projektu FIQUgS jest stworzenie najnowszej generacji mobilnych grawimetrów kwantowych. Urządzenia te służą do wyznaczania absolutnej wartości przyspieszenia siły ciężkości z wykorzystaniem zjawiska interferometrii zimnych atomów. Obecnie na całym świecie używanych jest zaledwie kilkanaście takich instrumentów pomiarowych. Skuteczność tej technologii ma zostać w najbliższych latach jeszcze bardziej udoskonalona m.in. dzięki połączeniu dwóch metod: grawimetrii kwantowej i georadaru spektralnego.

– Pozornie grawimetria i metoda georadarowa nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Pomiary są oparte na różnych zjawiskach fizycznych, przez co uzyskuje się też zupełnie inne informacje wyjściowe. Jednak jeśli połączymy obie te techniki, będziemy w stanie uzyskać niezwykle precyzyjne modele tego, co znajduje się pod powierzchnią Ziemi. Skorelowanie tych dwóch nieinwazyjnych metod geofizycznych jest czymś przełomowym, co pozwoli nam znacznie dokładniej badać i mapować różne tereny, a dzięki temu jeszcze lepiej zrozumieć i chronić naszą planetę – komentuje dr Michał Dyrda, który kieruje działaniami Widmo Spectral Technologies w projekcie FIQUgS.

Wdrożenie rozwiązań opracowanych w ramach projektu FIQUgS będzie miało istotny wpływ na rynek technologii kwantowych, takich jak wysokowydajna nawigacja czy zaawansowana fotonika. Stworzenie jeszcze dokładniejszych, szybszych i znacznie bardziej mobilnych niż dotychczas grawimetrów kwantowych przyniesie także szereg korzyści środowiskowych i ułatwi osiągnięcie celów określonych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Technologia przyczyni się m.in. do zmniejszenia wpływu na środowisko związanego z działalnością wydobywczą dzięki ograniczeniu konieczności stosowania metod inwazyjnych, np. odwiertów. Pozwoli to także na tworzenie trwalszych i bardziej odpornych konstrukcji lądowych i wodnych. Poprzez udoskonalenie nieinwazyjnych metod monitorowania złóż, technologia umożliwi również m.in. wydajniejsze wykorzystywanie energii geotermalnej i bezpieczniejsze oraz bardziej efektywne składowanie dwutlenku węgla w strukturach geologicznych. Grawimetry kwantowe wesprą w ten sposób walkę z globalnym ociepleniem i jego skutkami.

Polacy wśród europejskiej elity technologicznej

Projekt FIQUgS został zainicjowany przez Komisję Europejską i wystartował jesienią 2022 r. w ramach programu „Horyzont Europa”, kluczowego unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji. Budżet przedsięwzięcia to przeszło 6,8 mln euro (około 31 mln zł). Nad stworzeniem najnowszej generacji grawimetrów kwantowych pracuje wspólnie 10 partnerów z kilku europejskich państw.

Projektowi przewodzi francuska Exail – wiodąca grupa przemysłowa high-tech specjalizująca się w robotyce, przemyśle morskim, nawigacji, lotnictwie i fotonice. Wśród partnerów są także BRGM – francuska państwowa służba geologiczna, Obserwatorium Paryskie – jeden z największych na świecie ośrodków astronomicznych, NAQUIDIS Center – centrum technologii kwantowej prowadzone przez Alaina Aspecta (laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2022 r.), Robotnik Automation – hiszpańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w robotyce autonomicznej, Asphericon – niemiecki producent systemów asferycznych, TNO – Holenderska Organizacja Badań Stosowanych, GReD (GeomaticsResearch& Development) – spółka specjalizująca się w naukach geofizycznych związana z uniwersytetem Politecnico di Milano oraz Laboratorium Mechatroniki Precyzyjnej Uniwersytetu w Liège (Belgia).
Bardzo ważną rolę w projekcie pełni polska firma Widmo Spectral Technologies, która dostarcza technologię bazującą na georadarze spektralnym SGPR. Przełomowe urządzenie opracowane przez polski startup wykorzystuje falę ciągłą modulowaną w szerokim zakresie częstotliwości, dzięki czemu otrzymuje się hiperspektralny obraz tego, co znajduje się pod badaną powierzchnią. Do analizy informacji rejestrowanych przez urządzenie służy autorskie, wysoko zaawansowane oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję. Technologia jest opatentowana przez Widmo.

Źródło: Widmo Spectral Technologies


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS