Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-03-15 | Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Co z tą geodezją – zastanawiano się w Bytomiu


Anachroniczne prawo geodezyjne i blokowanie wszelkich jego zmian przez różne grupy interesów, bardzo słabe postępy w zakresie transpozycji dyrektywy INSPIRE na grunt polskiego prawa oraz propozycja nowego Prawa geodezyjnego według wykonawstwa geodezyjnego to główne wątki konferencji, która właśnie zakończyła się w Bytomiu.

Słabiutka i ogólnikowa prezentacja GUGiK nie pozostawia, niestety, wątpliwości, że głównemu geodecie kraju brakuje zarówno wizji rozwoju branży, jak i odwagi w podejmowaniu konkretnych merytorycznych decyzji.

Bytomska konferencja „Co z tą geodezją” zorganizowana została w dniach 13-14 marca pod patronatem prezydenta Piotra Koja przez Urząd Miejski w Bytomiu i Stowarzyszenie Geodetów Polskich (Oddział w Katowicach i Koło Terenowe przy Wydziale Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu). Jest to kolejna oddolna inicjatywa pokazująca zaniepokojenie środowiska stagnacją w branży.
Pierwszy krok wykonali w tym kierunku przedsiębiorcy, przygotowując pod egidą Federacji Przedsiębiorców Geodezyjnych projekt ustawy Prawo geodezyjne upubliczniony na początku lutego m.in. na Geoforum. Jak podkreślił Wojciech Matela, obecny prezes Federacji, z projektem można się zgadzać lub nie, ale trudno przejść obok niego obojętnie. Żywym tego dowodem była reakcja zebranych domagających się podania kolejnych szczegółów projektu bądź krytykujących zaproponowane rozwiązania. Okazuje się jednak, że ani władze GUGiK, ani władze Stowarzyszenia Geodetów Polskich, którym ponad miesiąc temu przesłano projekt do dyskusji, nie zajęły do tej pory żadnego stanowiska w tej sprawie.

Elżbieta Brzostowska, reprezentująca nieobecnego na konferencji głównego geodetę kraju, wyrecytowała prezentację szefa. Nie było w niej nawet słowa odniesienia do projektu przedsiębiorców i tylko jeden raz padło słowo INSPIRE. Za to kataster odmieniany był przez wszystkie przypadki. Zapowiedź odejścia od XIX-wiecznej definicji katastru i wdrożenia odpowiednich przepisów, co powinno łączyć się w nowelizacji ustawy Pgik, obrazuje skalę „postępu”, jaki GGK szykuje branży geodezyjnej. Z konkretów można było dowiedzieć się, że 1 lutego 2008 r. minister Tomasz Siemoniak upoważnił GGK do podjęcia działań związanych z nowelizacją ustawy Pgik i że GGK zostanie włączony w prace zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sytuacja w geodezji jest kiepska. Niewydolność administracji geodezyjnej staje się coraz silniejszym hamulcem rozwoju całej gospodarki. Jeśli do końca maja GGK nie przygotuje projektu „naszej” ustawy, to nie ma szansy na wprowadzenie go pod obrady Sejmu w tym roku. Z kolei 15 maja 2009 r. mija termin, w jakim Polska zobowiązana jest wprowadzić ustawę transponującą dyrektywę INSPIRE na grunt naszego prawa, a więc najpóźniej do końca br. także ten akt powinien zostać skierowany do Sejmu. W obecnej sytuacji widoki na dotrzymanie tych terminów są bardzo słabe.

Zamiast integracji całej branży wokół tych prac GUGiK prowadzi jednak politykę rozbijania środowiska. Tylko dla wybranych organizuje dyskusje nad prawem geodezyjnym i wbija klin pomiędzy organizacje przedsiębiorców. Urząd powoli przeistacza się w prywatny folwark.
Gdyby GGK zjawił się w Bytomiu, miałby szansę usłyszeć kilka trzeźwych zdań osądu swego panowania. Osądu płynącego m.in. prosto z geodezyjnych dołów.
To tyle na marginesie sprawnie zorganizowanej i potrzebnej konferencji bytomskiej.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

O geodezji w „Pulsie Biznesu”

Dziennik „Puls Biznesu” donosi we wczorajszym wydaniu o śledztwie, jakie wszczęła warszawska...

GUGiK ogłosił ponownie konkurs z nagrodami

Główny Urząd Geodezji i Kartografii po raz drugi ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji i rozwiązań...

Projekt nowego statutu GUGiK

Na podpis prezesa Rady Ministrów czeka statut Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Według nowych propozycji w urzędzie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
MAGISTER to nazwa rządowego systemu informatycznego służącego w latach 70. i 80. do ewidencji osób z wyższym wykształceniem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Józef Milewski (1925-2022)

Mieczysław Józef  Milewski (1925-2022)
Mieczysław Józef Milewski urodził się 13 sierpnia 1925 r. w Krakowie. W 1949 roku ukończył z odznaczeniem studia na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), uzyskując dyplom magistra inżyniera miernictwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1923
Sejm uchwalił ustawę o scalaniu gruntów wiejskich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama