Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-20| Teledetekcja, Firma, Instytucje

Nowi dostawcy danych satelitarnych w programie Copernicus

ESA i Komisja Europejska ogłosiły podczas Le Bourget Paris Air Show dołączenie do programu Copernicus kolejnych firm komercyjnych. Pozyskiwane przez nie dane będą stanowić uzupełnienie dla misji Sentinel i ułatwią monitorowanie zmian środowiskowych, takich jak topnienie lodu polarnego, podnoszenie się poziomu mórz czy susze.


Nowi dostawcy danych satelitarnych w programie Copernicus <br />
Misje wspierające Copernicus
Misje wspierające Copernicus

Copernicus, który w tym roku świętuje 25-lecie, jest największym satelitarnym programem środowiskowym. Każdego dnia dostarcza terabajty bezpłatnych i otwartych danych setkom tysięcy użytkowników. Program i jego misje mają ogromne znaczenie dla podejmowania decyzji w celu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podstawą programu są misje satelitarne Sentinel, jednak – w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na udostępniane dane oraz nowe możliwości ich wykorzystywania – coraz większe znaczenie zyskują dane uzupełniające, dostarczane przez misje wpierające. Obecnie jest to ponad 20 prywatnych misji satelitarnych, a dzięki niedawno podpisanym umowom do listy dodano dziewięć nowych europejskich firm:
• obrazowanie wielospektralne – Aerospacelab (Belgia), Prométhée (Francja) i EnduroSat (Bułgaria);
• obrazowanie hiperspektralne – Kuva Space Oy (Finlandia);
• obrazowanie termalne – constellr (Niemcy), OroraTech (Niemcy) i Aistech (Hiszpania);
• skład atmosfery – Satlantis (Hiszpania) i Absolut Sensing (Francja).

– Chciałabym gorąco pogratulować dziewięciu firmom, które dołączyły do rozwijającego się programu misji wspierających. Jest to potwierdzenie gotowości do rozwoju programu Copernicus oraz istotnego znaczenia wdrażania misji komercyjnych, tym samym udzielamy wotum zaufania europejskim programom obserwacji Ziemi branży New Space – skomentowała dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi, Simonetta Cheli.

Firmy wkrótce rozpoczną proces wdrożenia podczas warsztatów w siedzibie ESA we Frascati we Włoszech.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS