Podstawą sprawnego zarządzania zielenią w mieście, a także podejmowania decyzji o charakterze strategicznym jest wiedza na temat już istniejących zasobów. Tradycyjnym źródłem informacji o ilości i jakości zieleni w miastach jest inwentaryzacja terenowa. Dostarcza ona najbardziej szczegółowej informacji o zieleni, jednak jest procesem zarówno czaso- jak i kosztochłonnym. Rozwój technologii zdalnego pozyskiwania danych spowodował, że kompleksową lub częściową inwentaryzację zieleni w mieście można przeprowadzić przy wykorzystaniu takich danych jak zdjęcia lotnicze, zobrazowania satelitarne i skanowanie laserowe.
Instytut Badawczy Leśnictwa dla wybranych miast biorących udział w inicjatywnie Miasto z Klimatem przygotował pakiet analiz o nazwie „Zielone miasto”. Celem analiz było przekazanie miastom możliwie najbardziej szczegółowej informacji na temat:
• ilości zieleni w mieście (np. liczba drzew, powierzchnia koron, zasoby zieleni na mieszkańca),
• jakości zasobów zieleni (stan zdrowotny),
• zmian zieleni miejskiej w ujęciu czasowym i przestrzennym,
• dostępności zieleni miejskiej.
Analizy przeprowadzono na już istniejących danych przestrzennych, w tym głównie danych z lotniczego skanowania laserowego i zdjęć lotniczych. Dane przestrzenne przetworzono z wykorzystaniem możliwie najlepszych dostępnych algorytmów. Ostateczna dokładność otrzymanych wyników zależała głównie od aktualności i jakości dostępnych danych przestrzennych.
Rejestracja na webinarium możliwa jest do 19 czerwca.
Więcej informacji i formularz zgłoszenia.