Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-16| Geodezja, Teledetekcja

Zespół z PW bada stan techniczny zabytków w Będzinie

Zespół z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej prowadzi prace badawcze na obiektach Muzeum Zagłębia w Będzinie. Naukowcy chcą ocenić możliwości wykorzystania nowoczesnych technik geoinformacyjnych do badania stanu technicznego konstrukcji budowlanych.


Zespół z PW bada stan techniczny zabytków w Będzinie <br />
Zamek w Będzinie (fot. Ewa Świerczyńska)
Zamek w Będzinie (fot. Ewa Świerczyńska)

Proponowana metodyka obejmuje wykorzystanie mobilnych i bezinwazyjnych technik pozyskania danych do oceny zmian geometrycznych konstrukcji oraz analizę materiałów i modelowanie 3D w specjalistycznym oprogramowaniu. Do inwentaryzacji zostaną wykorzystane smartfony, drony oraz skaning laserowy.

Prace badawcze są prowadzone na terenie: Pałacu Mieroszewskich (obiekt powstały w 1702 r.), zamku warownego wybudowanego w czasach króla Kazimierza Wielkiego (1358 r.) wraz z unikalną wieżą średniowieczną, a także Domu Modlitwy „Mizrachi” – zabytkowej synagodze z początku XIX w., w której zachowały się cenne polichromie narażone na szkodliwe działania warunków środowiskowych.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny. W jego realizację zaangażowani są specjaliści z zakresu geodezji inżynieryjnej, geoinżynierii, fotogrametrii i teledetekcji oraz przetwarzania danych przestrzennych. Prace będą trwać do 15 listopada 2024 r., a ich wynikiem ma być przygotowanie wniosku grantowego w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego.

Więcej informacji o projekcie

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS