Proponowana metodyka obejmuje wykorzystanie mobilnych i bezinwazyjnych technik pozyskania danych do oceny zmian geometrycznych konstrukcji oraz analizę materiałów i modelowanie 3D w specjalistycznym oprogramowaniu. Do inwentaryzacji zostaną wykorzystane smartfony, drony oraz skaning laserowy.
Prace badawcze są prowadzone na terenie: Pałacu Mieroszewskich (obiekt powstały w 1702 r.), zamku warownego wybudowanego w czasach króla Kazimierza Wielkiego (1358 r.) wraz z unikalną wieżą średniowieczną, a także Domu Modlitwy „Mizrachi” – zabytkowej synagodze z początku XIX w., w której zachowały się cenne polichromie narażone na szkodliwe działania warunków środowiskowych.
Projekt ma charakter interdyscyplinarny. W jego realizację zaangażowani są specjaliści z zakresu geodezji inżynieryjnej, geoinżynierii, fotogrametrii i teledetekcji oraz przetwarzania danych przestrzennych. Prace będą trwać do 15 listopada 2024 r., a ich wynikiem ma być przygotowanie wniosku grantowego w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego.
Więcej informacji o projekcie