Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-05-08| Geodezja, Instytucje

Waldemar Izdebski z apelem do premiera ws. biura GUGiK w Łodzi

Biuro Regionalne GUGiK w Łodzi nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego – przekonuje w piśmie do prezesa Rady Ministrów były GGK Waldemar Izdebski.


Waldemar Izdebski z apelem do premiera ws. biura GUGiK w Łodzi <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że o pomyśle przeprowadzki GUGiK do Łodzi po raz pierwszy redakcja Geoforum.pl pisała jesienią ubiegłego roku. Wówczas to pracownicy Urzędu otrzymali do wypełnienia ankietę, w której mieli zadeklarować, czy byliby gotowi na przeniesienie swojego miejsca pracy do tego miasta. Łódź miała zostać wskazana przede wszystkim dlatego, że proponowane lokalizacje nowego biura w Warszawie wiązały się dla budżetu państwa ze zbyt wysokimi kosztami. Do tego pomysłu negatywnie miało się jednak odnieść aż 99% zatrudnionych, w związku z tym w oficjalnym piśmie do ministra rozwoju p.o. GGK Alicja Kulka zdecydowanie odradzała przeprowadzkę całego Urzędu poza stolicę.

Ostatecznie stanęło na tym, że od 1 kwietnia br. główna siedziba Urzędu znajduje się przy ul. Żurawiej 6/12 w centrum Warszawy, a część jego departamentów działa przy ul. Jana Olbrachta na warszawskiej Woli, w dawnym CODGiK-u. Ale w odpowiedzi na pytania naszej redakcji z marca br. GUGiK przyznał, że wciąż przygląda się Łodzi – rozważa bowiem umieszczenie tu swojego oddziału. Niedługo później na swoim blogu Waldemar Izdebski opublikował dokumenty dotyczące, wsród których znalazł się projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu GUGiK z 11 kwietnia br. Wynika z niego, że struktura Urzędu zostanie wzbogacona o Biuro Regionalne w Łodzi.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że łódzki oddział GUGiK jest odpowiedzią na problemy z naborem pracowników. „Utworzenie Biura Regionalnego w Łodzi – w dużym ośrodku miejskim, położonym w regionie centralnej Polski, otwiera nowe możliwości rynku pracy. Dodatkowo trzeba wspomnieć, iż znalezienie pracowników na rynku warszawskim jest obecnie bardzo trudne, organizowane nabory często kończą się niepowodzeniem. Próbą rozwiązania tego problemu będzie pozyskanie specjalistów z innych regionów kraju. Ulokowanie komórki organizacyjnej Urzędu w centralnie położonym regionie Polski sprzyjać będzie osiągnięciu założonego celu” – zapewniają autorzy projektu.

Zdaniem Waldemara Izdebskiego twierdzenie to jest nieprawdą. W liście do premiera przekonuje, że „wysoko wykwalifikowanych pracowników na rynku warszawskim jest bardzo dużo i nigdy nie było problemów z pozyskiwaniem nowych pracowników”.
Dalej przytacza opinię Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji MRiT dotyczącą projektu rozporządzenia: „Należy podkreślić, że GGK a tym samym obsługujący go Urząd nie realizuje żadnych zadań ustawowych o charakterze lokalnym, dlatego też wysoce wątpliwe jest uzasadnienie dla tworzenia delegatur terenowych GUGiK.”.
Waldemar Izdebski zwraca też uwagę, że projekt statutu nie zawiera zmian wynikających z wniosków kierowanych przez NIK do MRiT w informacji o wynikach kontroli „Cyfryzacja ewidencji gruntów i budynków na szczeblu powiatowym". Znalazł się tam bowiem postulat podjęcia „działań mających na celu dokonanie zmiany Statutu GUGIK poprzez wprowadzenie do struktury organizacyjnej tego urzędu Departamentu Prawno-Legislacyjnego”.
Zdaniem byłego GGK wydatkowanie na Biuro Regionalne w Łodzi 1,7 mln zł rocznie „budzi poważne wątpliwości, czy będą to wydatki uzasadnione i racjonalne”. Dlatego też prosi prezesa Rady Ministrów o zbadanie przedmiotowej sprawy.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama