Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-08| GNSS, Teledetekcja

Nietypowe odczyty radarowe nad Bałtykiem

Sieć radarów meteorologicznych POLRAD wykonała nietypowe pomiary w rejonie Bałtyku. Na mapie natężenia opadów, udostępnianej w serwisie METEO IMGW-PIB, pojawiły się wysokie odczyty przemieszczające się w kierunku Polski.


Nietypowe odczyty radarowe nad Bałtykiem <br />
Mapa natężenia opadów o godz. 9
Mapa natężenia opadów o godz. 9
Nietypowe odczyty radarowe nad Bałtykiem <br />
Mapa natężenia opadów o godz. 11
Mapa natężenia opadów o godz. 11
Nietypowe odczyty radarowe nad Bałtykiem <br />
Mapa natężenia opadów o godz. 13
Mapa natężenia opadów o godz. 13

Mapy natężenia opadów tworzone są w cyklach 10 minutowych. Tworzone są na podstawie pomiarów wykonywanych przez radary odczytujące moc sygnału obijającego się od stref opadu oraz prędkości odbijającego obiektu. W piątek 5 maja około godziny 8.30 nad Bałtykiem pojawiły się odczyty sięgające 8–12 mm/h, które sukcesywnie przesuwały się na południowy-wschód i koło 13.00 zbliżały się już do Olsztyna.

Jak informował serwis meteoprognoza.pl, nie były one wynikiem występujących opadów, a związane były z efektem chaffa – jest to skutek przeciwdziałania namiarom radarowym stosowanym w celach militarnych.

Odczyty mogą być powiązane z ćwiczeniami Sił Zbrojnych RP z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich ANAKONDA-23, które zapowiadane były na przełom kwietnia i maja.

Źródło: METEO IMGW-PIB, Twitter, OH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS