wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-28| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC

Znany chiński producent sprzętu pomiarowego – firma CHC Navigation (CHCNAV), zaprezentował geodezyjny odbiornik satelitarny i93. Jego kluczowym wyróżnikiem jest możliwość pomiarów na zdjęciach z centymetrową dokładnością.


Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC
Pomiar na zdjęciach również w odbiornikach CHC

Pierwszy odbiornik GNSS-RTK wyposażony w zintegrowaną kamerę zaprezentowała w 2020 r. szwajcarska firma Leica Geosystem. Jej GS18 I pozwala wyznaczać współrzędne punktów wskazanych na zdjęciu, co przydaje się np. w pomiarach obiektów niedostępnych lub niebezpiecznych. W ostatnich miesiącach własne odbiorniki wyposażone z kamery do pomiarów zaprezentowały również firmy Hi-Target oraz Satlab. A teraz do tego grona dołączył również chiński CHCNAV.

Jego najnowszy odbiornik i93 wyposażony jest w dwie kamery – z matrycą 5 oraz 2 Mpx. Pierwsza, skierowana w bok, umożliwia wspomniany pomiar na zdjęciach. Z oficjalnej specyfikacji instrumentu wynika, że funkcja ta działa z dokładnością 2–4 cm na dystansie od 2 do 15 metrów. Obraz z tej kamery może ponadto posłużyć do generowania modeli 3D, np. uzupełniając opracowania bazujące na zdjęciach lotniczych.

Z kolei druga kamera, skierowana w dół, umożliwia tyczenie punktów w trybie rozszerzonej rzeczywistości. Obiekty przeznaczone do wytyczenia wyświetlają się zatem na ekranie kontrolera, na obrazie wideo.

Poza funkcjami fotogrametrycznymi producent zwraca uwagę na wyposażenie odbiornika i93 w płytę odbiorczą śledzącą na aż 1408 kanałach sygnały systemów GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou czy SBAS. Instrument jest ponadto wyposażony w inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) kompensującą wychylenie tyczki z dokładnością 10 mm + 0,7 mm/°. Funkcja ta działa z częstotliwością 200 Hz do wychylenia 60°.

Podobnie jak inny sprzęt tej kategorii CHC i93 oferuje wytrzymałą obudowę odporną na upadki oraz pył i wilgoć (zgodnie z normą IP67), a także różnorodne formy wymiany danych, w tym przez Bluetooth, wi-fi, NFC czy sieci 4G.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS