Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-19| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo

Rząd szykuje ograniczenia w dostępnie do geodanych

W Prawie geodezyjnym i kartograficznym znajdą się przepisy częściowo ograniczające dostęp do danych przestrzennych z państwowego zasobu.


Rząd szykuje ograniczenia w dostępnie do geodanych <br />
Rozpikselowana ortofotomapa warszawskiego lotniska Chopina w Geoportalu
Rozpikselowana ortofotomapa warszawskiego lotniska Chopina w Geoportalu

Zapowiedź ta padła podczas wtorkowego (18 kwietnia) posiedzenia Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Jak poinformowała pełniąca obowiązki głównego geodety kraju Alicja Kulka, nad stosownymi zmianami w prawie pracuje specjalnie powołany w tym celu międzyresortowy zespół.

Szykowana nowelizacja Pgik ma być odpowiedzią na postulaty podnoszone po wybuchu wojny w Ukrainie, a dotyczące tego, że zbyt łatwa dostępność niektórych kategorii danych przestrzennych może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Jako przykład podawane są tu chociażby wysokorozdzielcze ortofotomapy czy baza uzbrojenia terenu (GESUT). A przypomnijmy, że jeśli chodzi o ten pierwszy rejestr, to już we wrześniu ubiegłego roku wprowadzono pierwsze ograniczenia w jego dostępności. Dla wybranych obiektów ortofotomapy z PZGiK zostały bowiem rozpikselowane (fot. obok).

Na razie nie wiadomo jednak, jaki będzie zakres szykowanych zmian ani też kiedy mogą wejść w życie. Jak wyjaśniła Alicja Kulka, to będzie podane do publicznej wiadomości po zakończeniu prac przez wspomniany zespół.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS