Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-21| Geodezja

Cały świat świętuje Dzień Geodetów!

21 marca po raz piąty obchodzony jest Światowy Dzień Geodetów (Global Surveyors’ Day). Wydarzenia z tej okazji odbywają się również w Polsce.


Cały świat świętuje Dzień Geodetów!

Dlaczego święto to obchodzone jest akurat dziś, trudno precyzyjnie dojść. Być może chodzi o zbieżność z dniem równonocy wiosennej, która jest nie przecież dla geodezji bez znaczenia? Pewne jest natomiast to, że Światowy Dzień Geodetów jest wspólnym pomysłem Europejskiej Organizacji Geodetów (CLGE) oraz amerykańskiej National Society of Professional Surveyors (NSPS) wspieranym przed Międzynarodową Federację Geodetów (FIG). Jego pierwsze obchody zorganizowano w 2018 r. w siedzibie Banku Światowego w Waszyngtonie przy okazji trwającej tam konferencji „Ziemia i ubóstwo”. Dzień ten świętowano również w odległym Nepalu. Choć pierwsze obchody były dojść skromne, z roku na rok święto to stale zyskuje na popularności.

Warto też przypomnieć, że wcześniej, przez kilka lat, obchodzony był również Dzień Europejskiego Geodety i Geoinformacji, który przypadał na 5 marca. Tu akurat źródła daty są jasne – tego dnia, w 1512 roku, urodził się bowiem Gerard Mercator. Obchody tego święta zainicjowała CLGE z okazji 500. rocznicy urodzin tego wybitnego kartografa.

Świętuje także Polska

W tym roku w naszym kraju Światowy Dzień Geodetów obchodzony jest przynajmniej w dwóch lokalizacjach. W Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pod hasłem „Eugeniusz Romer i jego Polski Przegląd Kartograficzny”. Wydarzenie organizowane jest dla uczczenia 100-lecia „PPK”, którego twórcą był właśnie Romer.

Dzień ten świętowany będzie również na Politechnice Wrocławskiej. Tam 21 marca Koło Naukowo-Badawcze GIS organizuje wydarzenie pod hasłem „Geodeta – człowiek, który kryje się za mapą”. W programie spotkania zaplanowano m.in. wykłady, pokazy sprzętu oraz mapathon, czyli wspólne kartowanie Wrocławia.

Ponadto z okazji tegorocznego Światowego Dnia Geodetów na Wawelu odsłonięty został geodezyjny medalion oznaczający symboliczną krakowską oś świata: Axis Mundi Cracoviensis. Punkt ten, którego współrzędne pomierzono z milimetrową dokładnością, zlokalizowano dokładnie w geometrycznym środku dziedzińca arkadowego wawelskiego pałacu. Jego umieszczenie to kolejna inicjatywa Mariusza Meusa znanego także jako Pan Południk.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS