|2023-02-28|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma
GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji
W ramach prac badawczo-rozwojowych szczecińska firma GISPRO opracowała własną konstrukcję bezzałogowego wirnikowca przeznaczonego do przenoszenia wysokiej klasy sensorów pomiarowych.
Maszyna może przenosić takie instrumenty jak: skaner laserowy Riegl VUX-120, kamerę Sony α7R IV 61 Mpx oraz kamerę multispektralną. W razie potrzeby drona można integrować z innymi sensorami lub podzespołami.
Przed decyzją o budowie tej maszyny firma wykonała wnikliwe rozpoznanie rynku. W jego wyniku dostrzeżono brak konstrukcji bezzałogowej, która umożliwiałaby pracę z tak dużym obciążeniem przy zachowaniu rozsądnego czasu użytkowego. Wszystkie rozwiązania elektryczne zostały wyeliminowane już na początku z uwagi na zbyt krótki czas lotu z około 6-kilogramowym ładunkiem. Przestudiowane zostały również już istniejące lub wchodzące w tym czasie na rynek konstrukcje hybrydowe. – Niestety, żadna z nich nie spełniała naszych oczekiwań. Wobec powyższego podjęliśmy decyzją o zbudowaniu dedykowanego bezzałogowego rozwiązania hybrydowego – wyjaśnia Grzegorz Szalast, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w GISPRO.
W czasie prowadzonych prac najwięcej trudności związanych było z rezonowaniem konstrukcji. Problem ten udało się skutecznie rozwiązać, dochodząc do wartości wibracji całego drona znanych z rozwiązań typowo elektrycznych. Efektem prac jest dron hybrydowy wyposażony w osiem silników elektrycznych z generatorem spalinowym na pokładzie. Niezwykle istotne jest, że w razie awarii dron ma zapas energii umożliwiający bezpieczne lądowanie. Z uwagi na wartość przenoszonej sensoryki było to niezwykle istotne. A wszystko to w wadze poniżej 25 kg, co z kolei pozostaje nie bez znaczenia z uwagi na obowiązujące przepisy prawa.
Prace badawcze były prowadzone przez GISPRO w ścisłej współpracy z ekspertami z firmy Pelixar. – Połączenie wiedzy geodezyjnej wraz z dużym doświadczeniem w zakresie konstrukcji dronów przyniosło oczekiwane rezultaty. Dziś mamy prawdopodobnie najbardziej stabilnego i przewidywalnego drona produkowanego w naszym kraju, który posiada tak wyśrubowane parametry lotu – podkreśla Grzegorz Szalast. – Mając świadomość wypełnienia pewnej luki na rynku, chcemy, aby to rozwiązanie było dostępne nie tylko dla nas. Chcemy, żeby z naszych doświadczeń i pomysłów rozwojowych, także w zakresie integracji sensorów, mogli korzystać wszyscy chętni. Tak więc już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu – deklaruje.
Przedsięwzięcie budowy drona realizowane było w ramach projektu „Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem kompletnego, multimodalnego systemu mapowania na potrzeby śródlądowych i morskich dróg wodnych oraz obszarów eksploatacji” współfinansowanego ze środków funduszy europejskich.
Źródło: GISPRO, JK
|