wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji

W ramach prac badawczo-rozwojowych szczecińska firma GISPRO opracowała własną konstrukcję bezzałogowego wirnikowca przeznaczonego do przenoszenia wysokiej klasy sensorów pomiarowych.


GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji
GISPRO prezentuje pomiarowego drona autorskiej konstrukcji

Maszyna może przenosić takie instrumenty jak: skaner laserowy Riegl VUX-120, kamerę Sony α7R IV 61 Mpx oraz kamerę multispektralną. W razie potrzeby drona można integrować z innymi sensorami lub podzespołami.

Przed decyzją o budowie tej maszyny firma wykonała wnikliwe rozpoznanie rynku. W jego wyniku dostrzeżono brak konstrukcji bezzałogowej, która umożliwiałaby pracę z tak dużym obciążeniem przy zachowaniu rozsądnego czasu użytkowego. Wszystkie rozwiązania elektryczne zostały wyeliminowane już na początku z uwagi na zbyt krótki czas lotu z około 6-kilogramowym ładunkiem. Przestudiowane zostały również już istniejące lub wchodzące w tym czasie na rynek konstrukcje hybrydowe. – Niestety, żadna z nich nie spełniała naszych oczekiwań. Wobec powyższego podjęliśmy decyzją o zbudowaniu dedykowanego bezzałogowego rozwiązania hybrydowego – wyjaśnia Grzegorz Szalast, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w GISPRO.

W czasie prowadzonych prac najwięcej trudności związanych było z rezonowaniem konstrukcji. Problem ten udało się skutecznie rozwiązać, dochodząc do wartości wibracji całego drona znanych z rozwiązań typowo elektrycznych. Efektem prac jest dron hybrydowy wyposażony w osiem silników elektrycznych z generatorem spalinowym na pokładzie. Niezwykle istotne jest, że w razie awarii dron ma zapas energii umożliwiający bezpieczne lądowanie. Z uwagi na wartość przenoszonej sensoryki było to niezwykle istotne. A wszystko to w wadze poniżej 25 kg, co z kolei pozostaje nie bez znaczenia z uwagi na obowiązujące przepisy prawa.

Prace badawcze były prowadzone przez GISPRO w ścisłej współpracy z ekspertami z firmy Pelixar. – Połączenie wiedzy geodezyjnej wraz z dużym doświadczeniem w zakresie konstrukcji dronów przyniosło oczekiwane rezultaty. Dziś mamy prawdopodobnie najbardziej stabilnego i przewidywalnego drona produkowanego w naszym kraju, który posiada tak wyśrubowane parametry lotu – podkreśla Grzegorz Szalast. – Mając świadomość wypełnienia pewnej luki na rynku, chcemy, aby to rozwiązanie było dostępne nie tylko dla nas. Chcemy, żeby z naszych doświadczeń i pomysłów rozwojowych, także w zakresie integracji sensorów, mogli korzystać wszyscy chętni. Tak więc już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu – deklaruje.

Przedsięwzięcie budowy drona realizowane było w ramach projektu „Prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem kompletnego, multimodalnego systemu mapowania na potrzeby śródlądowych i morskich dróg wodnych oraz obszarów eksploatacji” współfinansowanego ze środków funduszy europejskich.

Źródło: GISPRO, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS