Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-14| GNSS, Teledetekcja

Precyzyjne zdjęcia termalne z orbity

Regularne termalne obrazowanie regionu pozwoli na podejmowanie właściwych decyzji dotyczących finansowania projektów modernizacji budynków i minimalizowania skutków efektu miejskiej wyspy ciepła – tłumaczy w lutowym GEODECIE Natalia Kuniewicz z firmy Satellite Vu.


Precyzyjne zdjęcia termalne z orbity <br />
Natalia Kuniewicz (fot. Studio Grey) oraz Paryż na symulowanym satelitarnym zobrazowaniu termalnym uzyskanym z pułapu lotniczego (fot. Satellite Vu)
Natalia Kuniewicz (fot. Studio Grey) oraz Paryż na symulowanym satelitarnym zobrazowaniu termalnym uzyskanym z pułapu lotniczego (fot. Satellite Vu)

PAWEŁ ZIEMNICKI: Od blisko roku pracuje pani dla brytyjskiej firmy, która buduje konstelację satelitów do obserwacji Ziemi w zakresie termalnym w wysokiej rozdzielczości. Skąd pomysł na taki rodzaj teledetekcji satelitarnej?

NATALIA KUNIEWICZ: Satellite Vu powstało z przekonania, że dane satelitarne mogą odpowiedzieć na potrzeby biznesu i polityki w dużo większej mierze niż obecnie. Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy, jest globalne ocieplenie. Dane dostarczane przez satelity gwarantują transparentność i obiektywność na dużą skalę – te cechy są szczególnie ważne w globalnych dążeniach do ograniczenia wzrostu temperatur.

Firma istnieje od 2016 roku i jest scale-upem wspieranym przez dziesięciu inwestorów z szerokiego zakresu dziedzin, takich jak ESG [środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny – red.], proptech [technologia nieruchomości – red.] czy obrona i wywiad. Satellite Vu zatrudnia ponad 40 osób i w tym roku – poza wystrzeleniem w kosmos pierwszego satelity – spodziewamy się gwałtownego wzrostu firmy.

Jakie możliwości w zakresie obrazowania termalnego są dziś dostępne na rynku, a jakie zapewni konstelacja Satellite Vu?

Organizacje naukowo-badawcze, takie jak ESA lub NASA, oferują rozdzielczość na poziomie 100 m na piksel. Takie rozwiązania mogą sprawdzić się na przykład w rolnictwie, generalnie w badaniu zależności i schematów widocznych jedynie na wielkich obszarach. Rozdzielczość przestrzenna obrazów pochodzących z sensorów Satellite Vu będzie wynosić 3,5 m na piksel. Nasze satelity będą w stanie odwzorować termalny stan struktur zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jedyną przeszkodą dla tego procesu będzie duże zachmurzenie. Sensory termalne nie są zdolne do penetracji powłoki chmur i obrazowania w takich warunkach atmosferycznych.

Należy też zaznaczyć, że istnieje różnica w obrazowaniu obszarów lądowych i morskich. Na wodzie – z powodu braku punktów orientacyjnych – wzrasta możliwy zakres błędu przy przypisywaniu współrzędnych geograficznych obrazowanemu obiektowi...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS