Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-02-14 | GNSS, Teledetekcja

Precyzyjne zdjęcia termalne z orbity

Regularne termalne obrazowanie regionu pozwoli na podejmowanie właściwych decyzji dotyczących finansowania projektów modernizacji budynków i minimalizowania skutków efektu miejskiej wyspy ciepła – tłumaczy w lutowym GEODECIE Natalia Kuniewicz z firmy Satellite Vu.


Ilustracja: Precyzyjne zdjęcia termalne z orbity <br />
Natalia Kuniewicz (fot. Studio Grey) oraz Paryż na symulowanym satelitarnym zobrazowaniu termalnym uzyskanym z pułapu lotniczego (fot. Satellite Vu)
Natalia Kuniewicz (fot. Studio Grey) oraz Paryż na symulowanym satelitarnym zobrazowaniu termalnym uzyskanym z pułapu lotniczego (fot. Satellite Vu)

PAWEŁ ZIEMNICKI: Od blisko roku pracuje pani dla brytyjskiej firmy, która buduje konstelację satelitów do obserwacji Ziemi w zakresie termalnym w wysokiej rozdzielczości. Skąd pomysł na taki rodzaj teledetekcji satelitarnej?

NATALIA KUNIEWICZ: Satellite Vu powstało z przekonania, że dane satelitarne mogą odpowiedzieć na potrzeby biznesu i polityki w dużo większej mierze niż obecnie. Jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoimy, jest globalne ocieplenie. Dane dostarczane przez satelity gwarantują transparentność i obiektywność na dużą skalę – te cechy są szczególnie ważne w globalnych dążeniach do ograniczenia wzrostu temperatur.

Firma istnieje od 2016 roku i jest scale-upem wspieranym przez dziesięciu inwestorów z szerokiego zakresu dziedzin, takich jak ESG [środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny – red.], proptech [technologia nieruchomości – red.] czy obrona i wywiad. Satellite Vu zatrudnia ponad 40 osób i w tym roku – poza wystrzeleniem w kosmos pierwszego satelity – spodziewamy się gwałtownego wzrostu firmy.

Jakie możliwości w zakresie obrazowania termalnego są dziś dostępne na rynku, a jakie zapewni konstelacja Satellite Vu?

Organizacje naukowo-badawcze, takie jak ESA lub NASA, oferują rozdzielczość na poziomie 100 m na piksel. Takie rozwiązania mogą sprawdzić się na przykład w rolnictwie, generalnie w badaniu zależności i schematów widocznych jedynie na wielkich obszarach. Rozdzielczość przestrzenna obrazów pochodzących z sensorów Satellite Vu będzie wynosić 3,5 m na piksel. Nasze satelity będą w stanie odwzorować termalny stan struktur zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jedyną przeszkodą dla tego procesu będzie duże zachmurzenie. Sensory termalne nie są zdolne do penetracji powłoki chmur i obrazowania w takich warunkach atmosferycznych.

Należy też zaznaczyć, że istnieje różnica w obrazowaniu obszarów lądowych i morskich. Na wodzie – z powodu braku punktów orientacyjnych – wzrasta możliwy zakres błędu przy przypisywaniu współrzędnych geograficznych obrazowanemu obiektowi...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dojdzie do tego, że jak się puści zdrowego bąka po dobrej wołowince, to będzie przychodził sms z RCB z pytaniem, co się dzieje, bo z orbity widać już wyziewy... ludziska nie zdają sobie sprawy z tego, jaki kręcą na siebie bat. dziś wielkie badania, a jutro wielka niewola.
    3 
 9 
no dobra wystarczy wyobrazić sobie ile pikseli będzie miał przeciętny dom jednorodzinny, żeby dojść do wniosku, że z takiej rozdzielczości żadnych wiarygodnych informacji nt. efektywności energetycznej (czy stopnia izolacji) nie uzyskamy - jak zatem "podejmować decyzje dotyczące modernizacji budynków"? - BZDURA! Do obliczeń miejskiej wyspy ciepła jest OK.. należy pamiętać, że puki co to tylko zapowiedzi.
  
 2 
co to znaczy PRECYZYJNE z orbity? Temat sprytnie clickbajtowo dobrany.
    2 
odp: co to znaczy Ta... Clickbajtowy to byłby np. tytuł "Szok! Zwyrodnialec nauczył psa przeklinać!" I zaraz wszyscy by klikali, zastanawiając się jak on to zrobił?;D
  
odp: odp: co to znaczy przeklinać to psa nauczysz na każdej budowie, wystarczy byc geodetą i brac psa ze sobą, po co od razu zwyrodnialec xD
  
odp: co to znaczy Jak widać temat zadziałał - od razu wskoczyłeś do komentarzy najwyraźniej nie zaglądając do treści newsa :) Proszę "ESA lub NASA, oferują rozdzielczość na poziomie 100 m", "Satellite Vu będzie wynosić 3,5 m na piksel" - czy teraz powiesz, że to nadal zbyt mało, czy może będziesz roztrząsał poprawność użycia słowa precyzyjny w tym kontekście?
  
 6 
odp: zatem precyzyjność to sprawa względna? Wyjaśnij jeszcze rozdzielczość, błąd wpasowania, czułość matrycy, korekcję atmosferyczną itd.
    7 
 3 
odp: odp: co to znaczy Ale to ty dzwonisz ???? To może podaj jakieś obiektywne kryterium precyzyjnosci. (Ale nie "bo ja tak uważam" tylko jakieś odniesienie do przepisów/standardów/publikacji)
  
 3 
odp: odp: co to znaczy jak by tego nie liczyć, precyzję liczy się w rozmiarze piksela, a dokładność w metrach przesunięcia geometrycznego względem rzeczywistości i w stopniach Celsjusza względem rzeczywistej temperatury powierzchni. Zatem dane 3.5m będą DUŻO precyzyjniejsze niż obecne dane 100m co nie znaczy że koniecznie bardziej dokładne. Jednak sam fakt zwiększenia rozdzielczości prawie 30-to krotnie, spowoduje że lokalnie (budynek/plac/ulica) dane będą dużo dokładniejsze bo nie będą uśredniać wartości ze 100 metrów okolicy (pół osiedla?).
  
 1 
odp: odp: co to znaczy Super precyzja! 3,5 m/piksel. Więc przeciętny dom 100 m2 będzie miał obraz 3x3 piksele. Powodzenia w wyciąganiu wniosków.
  



zobacz też:

Wiedza cenniejsza niż dane. Rozmowa o dronach i AI

O tym, czy połączenie dronów i algorytmów sztucznej inteligencji (AI) jest dla geodezji...

Wzrost zeżarła inflacja. Płace w branży geodezyjnej 2022

COVID-19, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i inflacja – tym żyliśmy w 2022 r...

Kolejny przebój geodezji? Test drona DJI Mavic 3 Enterprise

DJI Phantom 4, bez wątpienia najpopularniejszy dron wśród geodetów, doczekał się zupełnie...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwsze kobiety zatrudniono w brytyjskim Ordnance Survey w 1902 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1976
Na III kongresie geodetów górniczych w Loeben (Austria) utworzono Międzynarodowe Stowarzyszenie Geodetów Górniczych.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2