Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-31| Geodezja

Te przepisy musisz znać na egzamin na uprawnienia

Na stronie GUGiK ukazała się lista aktów prawnych, których znajomość będzie sprawdzana podczas tegorocznych egzaminów na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.


Te przepisy musisz znać na egzamin na uprawnienia
Publikację tego typu zestawienia przewiduje rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. W tym roku – podobnie jak poprzednio – listę tę udostępniono w siedmiu plikach, z których każdy odpowiada innemu zakresowi uprawnień. Wynika z nich np., że znajomość największej liczby aktów (aż 81) jest wymagana od osób ubiegających się o uprawnienia w zakresie 2 (rozgraniczanie i podziały nieruchomości…). To zatem tyle samo co rok wcześniej. Z kolei dla najpopularniejszego obecnie zakresu, czyli „jedynki” (geodezyjne pomiary syt.-wys.), należy opanować 64 ustawy i rozporządzenia.

Zdecydowanie mniej aktów trzeba poznać, by zdobyć „trójkę” (geodezyjne pomiary podstawowe). W tym przypadku lista aktów składa się jedynie z 37 pozycji.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że kandydata na uprawnienia obowiązuje znajomość aktów wymienionych w tych wykazach wraz z nowelizacjami ogłoszonymi do dnia egzaminu. To o tyle istotne, że w planach na najbliższe miesiące jest chociażby zmiana rozporządzeń ws. ewidencji gruntów i budynków czy ws. PZGiK.

Podobnie jak rok i dwa lata temu w zestawieniach tych zrezygnowano z podawania informacji, która część konkretnego rozporządzenia bądź ustawy może być źródłem pytań. Taką praktykę stosowano do września 2020 r.

Pobierz wykazy aktów prawnych


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS