Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-01-27 | Geodezja

Posiedzenie Rady IIP: podsumowania i plany na przyszłość

Po blisko rocznej przerwie 25 stycznia odbyło się kolejne posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Było to pierwsze spotkanie, które poprowadziła p.o. GGK Alicja Kulka. Minister rozwoju i technologii powołał ją na stanowisko przewodniczącej Rady IIP 23 stycznia.


Ilustracja: Posiedzenie Rady IIP: podsumowania i plany na przyszłość

Środowe posiedzenie upłynęło przede wszystkim pod znakiem podsumowania ubiegłego roku. P.o. GGK przedstawiła najważniejsze działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii związane z rozwojem udostępnianych usług sieciowych, informacje dotyczące statystyk udostępnianych danych, ogłoszonych przez GUGiK przetargów czy zmian w prawie. Swoją działalność w ostatnich 12 miesiącach podsumowali też reprezentanci organów wiodących w tematach INSPIRE.
Dłuższą prezentację wygłosili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zaprezentowali wyniki prac związane z wdrażaniem INSPIRE, udostępnianiem danych środowiskowych oraz pokazali najciekawsze funkcjonalności portalu środowiskowego GIOŚ.

Obecny na spotkaniu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński pogratulował wszystkich osiągnięć i podkreślał ich znaczenie dla gospodarki. Zasugerował też, że Rada IIP powinna wyznaczyć sobie strategiczne cele. Jednym z nich, zdaniem ministra, powinna być dyskusja nad architekturą baz danych geodezyjnych, w szczególności ewidencji gruntów i budynków. Zauważył, że dane te są rozproszone w powiatach, a ZSIN, choć funkcjonuje, nie zawiera danych w pełni aktualnych. Rozwiązaniem miałaby być centralna baza na rządowych serwerach, zabezpieczana przez rząd.

– To są złe słowa – odpowiedział Jan Snerch, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji. Jego zdaniem propozycja ministra to powrót do starych schematów, które się nie udały. Przekonywał, że funkcjonujący obecnie model, czyli repozytoryjny, jest chyba na ten moment jednym z najlepszych w Europie – te same dane są jednocześnie w centralnej bazie, ale każdy powiat odpowiada za swoje. Zaznaczył, że samorządy są głównym dostawcą i producentem danych. – Istotne jest też to, że Polska powiatowa ma pracę. Bo nie ulega wątpliwości, że zatrudnienie zostałoby zmniejszone – mówił dyrektor ŁOG.

Jak zapewniał Piotr Uściński, celem zmian nie byłoby odebranie kompetencji powiatom – urzędnik w starostwie tak samo wprowadzałby, aktualizował i korzystał z danych. Chodzi jedynie o wyciagnięcie z powiatów infrastruktury informatycznej, a to wiązałoby się z oszczędnościami dla powiatów. – Nie chcę centralizować odpowiedzialności – podkreślił.
Zarówno minister, jak i inni członkowie Rady IIP uznali, że temat wymaga głębszej analizy i rozmów. – Powinniśmy tę sprawę rozważyć. 20 lat temu, jak o tym dyskutowaliśmy, byliśmy w innym miejscu – powiedział Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów w GUS. Janusz Dygaszewicz poparł też pomysł ministra dotyczący stworzenia zintegrowanego planu działania Rady IIP.

Podczas spotkania przyjęto także plan pracy Rady IIP na 2023 r. Zakłada on:
1. Wymianę informacji nt. prac poszczególnych organów wiodących i innych instytucji w zakresie rozwoju Infrastruktury Informacji Przestrzennej.
2. Opiniowanie projektów: aktów prawnych, standardów, przedsięwzięć organizacyjnych, naukowych i edukacyjnych oraz planów i sprawozdań.
3. Weryfikację i analizę potrzeb w zakresie pracy Zespołów Zadaniowych Rady IIP.
4. Wspieranie i popularyzacja działań w zakresie upowszechniania wiedzy o danych przestrzennych i możliwościach ich wykorzystywania.
5. Opracowanie kierunkowych założeń w zakresie dalszego rozwoju krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 29 marca 2023 r.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

oj oj oj nie wiadomo czy projekt norweski to nie został trwale zaszyfrowany na serwerach Wrót Mazowsza:) Problem byłby rozwiązany dla wszystkich.
  
 2 
Mnożenie infrastruktury 400 powiatów, to 400 serwerowni które należy bronić przed atakami hackerskimi itd. Przecież to jest nie logiczne i nie ekonomiczne że nie potrzeba nam aż tak wiele serwerowni w skali kraju. Starostowie już mówią że informatyka za dużo kosztuje. Naprawdę potrzeba nam aż tylu informatyków i tak wiele serwerowni. To jest za drogie. W dobie szybkiego Internetu nie potrzebujemy infrastruktury teleinformatycznej tuż za ścianą pracownika w Starostwie. 1 stycznia 1999 r. - dzień powstania powiatów było wiadomo że decentralizowanie informatyki będzie drogie. Niestety wtedy to była decyzja polityczna, nie przeprowadzono analiz techniczno ekonomicznych, kosztów budowy i utrzymania przyszłej infrastruktury. Oczywiście duże miasta nie mają z tym problemów, ale cała reszta kosztuje zbyt dużo.
    2 
 1 
Szanowny Pan Minister odwiedził radę czyli swój organ doradczy. Szanowny Pan Minister zwrócił uwagę na rozproszenie baz EGiB w powiatach i brak aktualności EGiB. Otóż Szanowny Pan Minister zapomniał że za te ZADANIA odpowiada Główny Geodeta Kraju, którego Szanowny Pan Minister od kilku miesięcy nie potrafi powołać. Więc jak Szanowny Pan Minister powoła Głównego Geodetę Kraju i co ważniejsze wskaże siedzibę GUGiK do której ta instytucja ma się przenieść za dwa miesiące to będzie Szanowny Pan Minister miał z kim rozmawiać o sprawie zasilenia ZSiN i tego jak EGiB ma wyglądać. Obecnie Szanowny Pan Minister mówi w przestrzeń nie wypełnioną osobą decyzyjną ponieważ niestety p.o. przez funkcją oznacza że jest to osoba z założenia tymczasowa i jako taka nie jest do końca traktowana jako stały partner. To Szanowny Pan Minister powinien podjąć więc DECYZJĘ aby swoje marzenia mieć szansę ziścić.
    3 
 3 
odp: Szanowny Pan Minister XD Tyle słow ale tresci nic, a minister to na pewno czytał i bardzo sie przejał
  
Projekt norweski pewnie pan Minister nie wie, ale oprogramowanie powstało. Klucze do niego są teraz u p. P.o. Ggk Alicji Kulki
    1 
 1 
odp: Projekt norweski Pewnie się nie zdążyła pochwalic
    1 
 1 
gdyby ta rada spojrzała nieco dalej niż Odra, to wnioskowałaby o natychmiastowe ograniczenia w funkcjonowaniu tzw. podgik. w czasie, kiedy inne państwa zajmują się, np. budowaniem infrastruktury dla pojazdów autonomicznych, to Polacy tworzą bazy danych, aby kowalski mógł sobie sprawdzić w dowolnej chwili, którędy jego poranna kupa wypływa z jego domu. i tysiące urzędników z mozołem obsługuje te bazy - generując olbrzymie koszty dla podatnika. nikt w cywilizowanym świecie nie będzie szedł polską drogą, bo ludzie potrafią liczyć. a my za 20 lat będziemy się chwialić tym, że powoli nasze bazy, dzięki pracy wykonawców (bo przecież nie urzędników), będą wychodzić na prostą - przestaną być pochodną wektoryzacji matryc MZ.
    4 
 10 
odp: gdyby za Odrą technologicznie są za nami (cyfryzacja KW polega na przechowywaniu skanów), nie ma czegoś takiego jak komunikacja rejestrów publicznych, dane adresowe osób są nieaktualizowane itp. itd. Natomiast jakość danych mają nieporównanie lepszą. Zmora budynków tnących granice działek praktycznie nie występuje - info od kolegi z Kolonii.
    2 
 4 
oni są przed nami. u nas, np. BIM praktycznie nie istnieje, a tam jest podstawą funkcjonowania dużych inwestycji. poza tym, jak zauważyłeś, mają EGiB, który jest wiarygodnym rejestrem publicznym. to wystarczy rozwiniętemu państwu. państwo pozwala geodetom pracować, a nie kontroluje ich i nakazuje im aktualizację niepotrzebnych baz danych. wszyscy na tym zyskują - a przede wszystkim gospodarka (że o samym zawodzie geodety nie wspomnę). a u nas? dyskusje po świt, jaki ustalić termin na ostateczną cyfryzację zasobu. :-) nie ma o czym dyskutować. jesteśmy daleko w tyle.
    4 
 5 
odp: radny Chyba piszesz o latach 60-tych gdy dla całego kraju zakładano ewidencją gruntów (też korzystając z katastru i parcelacji majątków) a o mz nawet nie myślano. Daj przykład informacji z kraju za Odrą (link do strony) gdzie informacje ujawnione na polskich geoportalach są podobne. Jakoś za Odrą nie ma tylu geodetów z uprawnieniami i bez którym pisząc prawo trzeba zapewnić pracę, może ktoś wie o marudzeniu na niskie ceny, na brak zleceń bo nic takiego nie zauważyłem w niemczech, austri czy francji.
    3 
 2 
Zachęcam do otwierania umysłu Proszę czytać między wierszami - co może oznaczać powołanie p.o. GGK na przewodniczącą rady na dwa dni przed radą? Jak dla mnie - poznaliśmy właśnie drugiego kandydata w konkursie na stanowisko GGK:) Zapewne przy okazji poznaliśmy też rozstrzygnięcie. Dodatkowo utwierdza mnie w tym przekonaniu dość mocna kontra Jana Schnercha, który był tutaj typowany jako pewniak na ggk z Łodzi. Ręki która karmi raczej się nie kąsa prawda?
    1 
 4 
odp: Zachęcam do otwierania umysłu "... ale każdy powiat odpowiada za swoje". Czy ktoś widział jakąś karę, za to że w bazie EGiB są dane nieaktualne (podziały nie wprowadzane latami) lub o dokładności 3 m.
    1 
 2 
odp: odp: Zachęcam do otwierania umysłu czyli gdzie?, ale rąbiesz głupoty!!!
    1 
 1 
Tak, na pewno warto i będzie taniej. Pan Minister chyba zapomniał jak to wygląda w powiatach. Owa infrastruktura tam nie zniknie i się nie zmniejszy, bo będzie potrzebna nadal do reszty zasobu bo egib to tylko cząstka całości. Czyli koszty bez zmian, no może dyski będą mniejsze. W zaproponowany sposób tak naprawdę powiększy się jej ilość o serwery centralne. A do tego powstanie jak zwykle problem wymiany danych, chociażby do zgłaszanych prac geodezyjnych, wydawanych dokumentów typu wypis czy wyrys. Do tego powstanie wiele paradoksów np. WINGiK będzie w ramach kontrolowania egib u starostów kontrolował serwery rządowe. W ramach błędów do kogo skieruje protokół kontroli? I już widzę tych ?zmartwionych? producentów oprogramowania ? niby odejdzie im ewidencja gruntów i budynków, ale reszta i tak zostanie. Żadna strata.
    4 
 3 
ludu pracujoncyj stolycy.... ? Istotne jest też to, że Polska powiatowa ma pracę. Bo nie ulega wątpliwości, że zatrudnienie zostałoby zmniejszone ? mówił dyrektor ŁOG.
    3 
 2 
odp: ludu pracujoncyj stolycy.... ma rację, przede wszystkim
    1 
POGADAJMY KOLEJNE 20 LAT Szanowni Państwo, bez wyznaczenia sobie strategicznych celów, które będą rozwiązywać rzeczywiste problemy ewidencji gruntów i funkcjonowania systemów infrastruktury informacji przestrzennej, Państwo dalej będą prowadzić rozmowy przy paluszkach i ciasteczkach wyłącznie nazywając czy opisujące problemy bez wskazywania narzędzi oraz środków niezbędnych do ich rozwiązania. Polska geodezja potrzebuje zmian, działań i sprawczości, które będą dostrzegać nadchodzące zmiany technologiczne i społeczne w perspektywie kolejnych 20-50 lat. Obowiązujące przepisy czy schematy funkcjonowania baz nie nadążają za zachodzącymi zmianami. Niepokojące jest również rozproszenie działań związanych z prowadzeniem i budową nowych systemów infrastruktury informacji przestrzennej w kraju (ZSIN, Smart Geoportal Service, geoportal.gov.pl oraz innych krajowych i lokalnych).
    4 
 3 
odp: POGADAJMY KOLEJNE 20 LAT W Polsce problemem jest jakość danych jakie są w zasobie, a nie to kto na jakim serwerze trzyma się dane i jakim programem nimi zarządza. Żaden z istniejących systemów do prowadzenia baz EGIB nie psuje danych, a zasada że jak g..o na wejściu to i g...o na wyjściu jest niezmienna. Dane usilnie próbują psuć twórcy przepisów, najpierw zmuszając do zbierania bezsensownych danych w tym tzw. atrybutów specjalnych, a później lekką ręką je wywalając. W KW nie jest lepiej mimo że to jeden system w jednej bazie. Już nikogo nie dziwi powierzchnia lokalu do 4 miejsc po przecinku, a co gorsze można działkę przenieść do nowej KW, zostawiając w starej. To prawdziwe mistrzostwo.
    1 
 4 
odp: odp: POGADAJMY KOLEJNE 20 LAT Co tam lokale. Nawet powierzchnie działek są podawane do 0,0001m2. A potem odgik każe wykazy synchronizacyjne robić. Albo Sąd odejmie od arów metry i tak kilka razy, a potem bajzel powstaje i przy podziale ostatniej działki to już nic się nie zgadza egib KW.
    2 
 1 
Poszaleli, poszaleli i wrócili do katastru (EGiB) "... w szczególności ewidencji gruntów i budynków. Zauważył, że dane te są rozproszone w powiatach ...". To dopiero teraz to odkrył Pan Minister. Brawo. My tu "na dole" walczymy z 77 formatami danych i podlizujemy się producentom oprogramowania, zwłaszcza przy dużych pracach typu modernizacja EGiB. Przypomina mi się sytuacja z kas biletowych PKS za czasów PRL. Bilet na dany kierunek można było nabyć tylko w jednej kasie, a że zawsze ich w PRL brakowo, to trzeba było "nie brać reszty" przy zakupie biletu i się wdzięczyć do p. kasjerki. Wprowadzono komputery i w każdej kasie można było kupić bilet na dowolny kierunek i się skończyły "łapóweczki". U nas, w geodezji, komputeryzacja (o dziwo) przyniosła odwrotny skutek.
    3 
 3 
odp: Poszaleli, poszaleli i wrócili do katastru (EGiB) czy możesz wymienić chociaż 17 z tych 77 formatów?
    3 
 3 
odp: odp: Poszaleli, poszaleli i wrócili do katastru (EGiB) Oto fragment jednego z ogłoszeń na Geoforum z 23-01-2023 r.: "Geodeta z 15-letnim doświadczeniem wykona na terenie całej Polski opracowania plików wsadowych (bardzo duże doświadczenie w różnych ośrodkach w kraju oraz na różnych programach): - KCD w TurboMap/InterMap, - GML, wg. rozp. z 2015 oraz rozp. z 2021 r. - GIV w GEO-INFO Delta, - MAP w GEO-MAP ..."
    2 
 3 
odp: odp: Poszaleli, poszaleli i wrócili do katastru (EGiB) Geodeta, będzie te 17? Bo 77 nie oczekuję, ale chyba wiesz o czym piszesz prawda? PRAWDA? podpieranie się czyimś ogłoszeniem jest miętkie, a w samym ogłoszeniu jest formatów w tym dwa GMLe. Więc albo nie pisz głupot wcale i nie daj się złapać, albo pisz na Boga sensowne rzeczy. Wszystkich formatów z DXF i DGN to będzie 10. Dlatego problem jest wyolbrzymiany. Pytanie czy jak dostaniesz spagetti z ewmapy w tekstowym, DXF i SHP to masz trzy formaty, czy jedne g*wniane dane?
    6 
 3 



zobacz też:

Rada IIP o reformie planowania przestrzennego

Rząd zainicjował niedawno szeroko zakrojoną reformę systemu planowania przestrzennego. Jak przy jej...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle otwarto 5 kwietnia 1573 r. w Warszawie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Pielok (1936-2021)

Jan Pielok (1936-2021)
Jan Stanisław Pielok urodził się 12 czerwca 1936 r. w Gdyni. W 1953 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie, a cztery lata później – Technikum Miernictwa Górniczego dla Pracujących w Bytomiu. W latach 1953–1960 pracował w Kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1858-1859
Powstaje sieć triangulacji podstawowej na terenie Prus Wschodnich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2